{"vars":{{"pageTitle":"PKO Rotunda wraca na mapę Warszawy","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["live"],"pageAttributes":["banki","pko","pko-bank-polski","pko-bp","pko-rotunda","rotunda"],"pagePostAuthor":"Zespół 300Gospodarki","pagePostDate":"29 listopada 2019","pagePostDateYear":"2019","pagePostDateMonth":"11","pagePostDateDay":"29","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":32865}} }
300Gospodarka.pl

PKO Rotunda wraca na mapę Warszawy

Po przeprowadzeniu kompleksowej rewitalizacji PKO Bank Polski otworzył dzisiaj nową, trzykondygnacyjną PKO Rotundę w ramach obchodów 100-lecia swojego istnienia.

Rotunda PKO stoi w samym centrum Warszawy już od pół wieku i jest jednym z symboli stolicy, stała się też popularnym miejscem spotkań.

Klienci indywidualni i firmowi w odbudowanej Rotundzie mogą korzystać z najnowocześniejszego oddziału PKO Banku Polskiego.

„Jestem dumny, że ponownie oddajemy mieszkańcom stolicy Rotundę, która nie tylko odzyskała swoją świetność, ale także zyskała zupełnie nową jakość. Zdajemy sobie sprawę, jak wiele osób jest emocjonalnie związanych z tym miejscem, co pokazały konsultacje społeczne, gdy przystępowaliśmy do rewitalizacji. W efekcie powstała wizja nowej PKO Rotundy, która jest nie tylko siedzibą banku, ale także wielofunkcyjną, otwartą dla wszystkich i przyjazną przestrzenią. Zapraszamy klientów do banku przyszłości – nowoczesnego i inteligentnego oddziału, w którym mogą liczyć na obsługę na najwyższym poziomie” – mówi Zbigniew Jagiełło, Prezes Zarządu PKO Banku Polskiego.

Bank podjął decyzję o rewitalizacji ze względu na zły stan techniczny budynku.

Projekt nowej PKO Rotundy wyłoniono w międzynarodowym konkursie Changing the face, Rotunda Warsaw 2013, a zwycięzcą zostało krakowskie biuro projektowe Gowin&Siuta.

Prace nad projektem poprzedziły konsultacje społeczne. Wzięło w nich udział ponad 10 tys. osób, które zgłosiły 1500 pomysłów na funkcje społeczne budynku.

W efekcie powstała nowa Rotunda, która jest nie tylko nowoczesną siedzibą banku, ale także otwartą dla wszystkich i przyjazną przestrzenią.

Projekt nawiązuje do pierwotnego projektu Jerzego Jakubowicza, zrealizowanego w 1966 roku, i wzbogaca go o nowoczesne rozwiązania.

Przywrócono transparentność szklanej elewacji, utrzymując jednocześnie komfort termiczny wewnątrz budynku.

Zachowano kształt charakterystycznego, ząbkowanego dachu budynku, rezygnując jednak z mocnego podkreślenia metalowych elementów konstrukcyjnych.

Budynek zachował dotychczasowy kształt, wielkość i elementy charakterystyczne dla architektury modernizmu.