{"vars":{{"pageTitle":"Prezes UKE nałożył 100 tys. kary na Netię","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["live"],"pageAttributes":["netia","xl-telekom"],"pagePostAuthor":"Marcin Zakrzewski","pagePostDate":"1 marca 2019","pagePostDateYear":"2019","pagePostDateMonth":"03","pagePostDateDay":"01","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":3587}} }
300Gospodarka.pl

Prezes UKE nałożył 100 tys. kary na Netię

Urząd Komunikacji Elektronicznej nałożył na Netię karę w wysokości 100 tys. zł za uniemożliwienie XL Telekom korzystania z uprawnienia do przeniesienia przydzielonych numerów – poinformował urząd w piątkowym komunikacie. Postępowanie zostało zainicjowane w związku z wnioskiem złożonym przez XL Telekom o rozwiązanie umowy o świadczenie usług telekomunikacyjnych z przeniesieniem przydzielonych 499 numerów.

Zgodnie z art. 209 ust. 1 pkt 16 Pt kto uniemożliwia korzystanie z uprawnień do przeniesienia przydzielonego numeru, podlega karze pieniężnej. Abonent, zgodnie z art. 71 ust. 1 Pt, będący stroną umowy z dostawcą usług, w której przydzielany jest abonentowi numer z planu numeracji krajowej dla publicznych sieci telekomunikacyjnych, może żądać przy zmianie dostawcy usług przeniesienia przydzielonego numeru do istniejącej sieci operatora na obszarze geograficznym – w przypadku numerów geograficznych i na terenie całego kraju – w przypadku numerów niegeograficznych – czytamy w komunikacie.

W wyniku przeprowadzonego postępowania Prezes UKE stwierdził, że Netia zawarła z XL Telekom umowy abonenckie, a nie umowy międzyoperatorskie z udostępnieniem numeracji.  Dlatego XL Telekom przysługiwał status abonenta i tym samym była uprawniona do przeniesienia numerów. Z tego powodu Netia odmawiając przeniesienia 499 numerów naruszyła Prawo telekomunikacyjne i podlegała karze zgodnie z art. 209 ust. 1 pkt 16.

Decyzja nie jest prawomocna.