Połączone senackie komisje Gospodarki Narodowej i Innowacyjności oraz Środowiska przyjęły dzisiaj bez poprawek ustawę offshore’ową.
Tak zwana ustawa offshore’owa stanowi o promowaniu wytwarzania energii elektrycznej w morskich farmach wiatrowych.
Ich rozwój może przyczynić się do dywersyfkiacji źródeł energii w Polsce, zwiększenia bezpieczeństwa energetycznego w kraju oraz zmniejszenia emisji gazów cieplarnianych podczas produkcji energii elektrycznej.
Z tych powodów powstanie ustawy jest zgodne z europejską strategią na rzecz morskich odnawialnych źródeł energii. Otwiera też możliwość rozwoju tego sektora gospodarki w Polsce.
Projekt ustawy został przyjęty przez Radę Ministrów 27 listopada 2020 roku. Następnie Sejm przyjął ją w połowie grudnia, a teraz została ona przyjęta przez wspomniane komisje senackie bez poprawek.
Teraz projekt przedłożony przez Ministerstwo Klimatu i Środowiska trafi na posiedzenie plenarne Senatu. Jeśli ustawa zostanie przyjęta, zostanie przekazana do podpisu Prezydentowi RP.
Pierwsze farmy wiatrowe na Bałtyku mają pojawić się już za cztery lata. Zgodnie ze strategicznym dokumentem “Polityką Energetyczną Polski” w 2040 roku z tego źródła ma pochodzić od 8 do 11 gigawatów energii.Zgodnie z treścią tego dokumentu, inwestycje w morskie farmy wiatrowe Polska będą kosztowały około 130 miliardów złotych.
Z tych powodów rozwój morskich farm wiatrowych w Polsce to wielkoskalowy projekt energetyczny, którego domagał się odpowiednich regulacji prawnych.