{"vars":{{"pageTitle":"Resort klimatu podpisał porozumienie z bankiem i ważną instytucją w ramach programu "Stop Smog"","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["300klimat","live"],"pageAttributes":["bgk","cieplownictwo","efektywnosc-energetyczna","ministerstwo-klimatu-i-srodowiska","nfosigw","smog","transformacja-energetyczna","ubostwo-energetyczne"],"pagePostAuthor":"Barbara Rogala","pagePostDate":"2 lutego 2021","pagePostDateYear":"2021","pagePostDateMonth":"02","pagePostDateDay":"02","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":88559}} }
300Gospodarka.pl

Resort klimatu podpisał porozumienie z bankiem i ważną instytucją w ramach programu „Stop Smog”

Ministerstwo klimatu i środowiska, NFOŚIGW, oraz BGK będą współpracować na rzecz poprawy jakości powietrza i przeciwdziałania ubóstwu energetycznemu w Polsce w ramach programu “Stop Smog”.

28 stycznia strony podpisały porozumienie o współpracy “w zakresie współfinansowania przedsięwzięć niskoemisyjnych ze środków Funduszu Termomodernizacji i Remontów”.

Program “Stop Smog” finansuje likwidację lub wymianę źródeł ciepła na niskoemisyjne oraz termomodernizację w jednorodzinnych budynkach mieszkalnych osób ubogich energetycznie.

Z początkiem roku Ministerstwo Klimatu i Środowiska wraz z Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej przejęły od Ministerstwa Rozwoju, Pracy i Technologii prowadzenie działań w zakresie tego rządowego programu.

Program „Stop Smog” jest skierowany do gmin. Gmina jako wnioskodawca uzyskuje z budżetu państwa do 70 proc. dofinansowania kosztów inwestycji. Pozostałe 30 proc. stanowi jej wkład własny. Oznacza to, że wysokość wsparcia dla mieszkańca w formie bezzwrotnej dotacji wynosi do 100 proc. kosztów inwestycji.


Czytaj również: Sama wymiana „kopciuchów”nie wystarczy – rząd, samorządy i organizacje pozarządowe jednoczą siły w walce ze smogiem


Z początkiem 2021 roku wprowadzono wiele zmian i ułatwień w dostępie gmin do programu „Stop Smog”. Najważniejsze obejmują między innymi:

Nabór dla gmin w ramach programu „Stop Smog” – na nowych, łatwiejszych zasadach – Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej planuje ogłosić w lutym. Poinformuje m.in. na stronie programu „Czyste Powietrze”.

Jak smog drenuje budżety polskich miast: w Żywcu roczny koszt smogu to 137 mln zł