Powierzchnia wszystkich obiektów magazynowych w Polsce w ciągu pięciu lat podwoiła się, a w najbliższym czasie tempo rozwoju nie spowolni. Od ubiegłego roku obserwowany jest jednak stopniowy wzrost wskaźnika pustostanów – wynika z danych BNP Paribas Real Estate Poland.
W ciągu dwunastu miesięcy ubiegłego roku oddano do użytku obiekty magazynowe o łącznej powierzchni 2,7 milionów metrów kw., czyli o 24 proc. więcej niż w 2018 roku – wynika z najnowszego raportu BNP Paribas Real Estate Poland.
W ubiegłym roku ukończono budowę kilku dużych obiektów, które zajmą światowi liderzy branży handlu elektronicznego, m.in. Amazon.
„Na czterech kondygnacjach o łącznej powierzchni 210 tys. m kw. zatrudnienie znajdzie nawet tysiąc pracowników i niemal cztery tysiące robotów” – mówi cytowana w raporcie Hanna Milczarek, dyrektor w dziale Rynki Kapitałowe BNP Paribas Real Estate Poland.
Rekordowy poziom nowej podaży w 2019 roku nie zniechęca deweloperów do rozpoczynania nowych inwestycji.
Eksperci BNP Paribas Real Estate Poland szacują, że planowe przekazanie w ręce najemców wszystkich budowanych obecnie obiektów sprawi, że w 2020 roku zostanie złamana kolejna granica – całkowite zasoby powierzchni przemysłowo-logistycznej w Polsce przekroczą pułap 20 milionów m kw.
Wzrost dostępnej powierzchni magazynowej spowodował równoczesne zwiększenie wskaźnika pustostanów.
W ciągu 2019 roku wskaźnik pustostanów w Polsce wzrósł o 2,3 pkt. proc. do 7,4 proc. na koniec czwartego kwartału, w ten sposób osiągając najwyższy poziom od pięciu lat.
Jak wskazują autorzy raportu, biorąc pod uwagę rekordowo szybki przyrost nowej podaży w ostatnich latach, udział dostępnej powierzchni pozostaje wciąż na relatywnie niskim poziomie.
>>>Czytaj także: Mateusz Skubiszewski dyrektorem w dziale Rynków Kapitałowych w BNP Paribas Real Estate