{"vars":{{"pageTitle":"Unia Europejska dąży do zmiany sposobu procedowania projektów podatkowych","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["live"],"pagePostAuthor":"Marcin Zakrzewski","pagePostDate":"14 stycznia 2019","pagePostDateYear":"2019","pagePostDateMonth":"01","pagePostDateDay":"14","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":367}} }
300Gospodarka.pl

Unia Europejska dąży do zmiany sposobu procedowania projektów podatkowych

W tym tygodniu Bruksela zaproponuje rozszerzenie głosowania większością głosów na wszystkie polityki podatkowe UE do końca 2020 r. Jest to wysoce kontrowersyjne posunięcie, ponieważ likwiduje prawo weta, które jest bronione przez wiele państw członkowskich.

 

Biorąc pod uwagę, że polityka podatkowa UE „nie realizuje w pełni swojego potencjału”, Komisja Europejska (KE) wyda dokument, w którym będzie przekonywać, że wymagania światowej gospodarki oznaczają, że „nadszedł czas, by zmienić tradycyjne podejście do suwerenności. „

 

„Według KE pytanie brzmi nie czy istnieje potrzeba odejścia od jednomyślności w zakresie opodatkowania, ale raczej jak i kiedy to zrobić”, mówi projekt dokumentu, który widzieli dziennikarze Financial Times.

 

Jean-Claude Juncker, przewodniczący KE i były premier Luksemburga, powiedział wcześniej, że chce odebrać krajowe uprawnienia podatkowe, które od dawna pomagają krajom takim jak Luksemburg, Irlandia i Malta w zachowaniu charakterystycznych reżimów przyjaznych dla inwestorów. Również duże państwa członkowskie wykorzystują prawo veta do ochrony szczególnych właściwości lub przewagi konkurencyjnej w swoich systemach podatkowych.

 

Komisja Europejska chciałaby dokonać zmian w kilku etapach. W pierwszej kolejności Komisja sugeruje rozszerzenie unijnego systemu „głosowania większością kwalifikowaną” na obszary niezwiązane z krajowymi prawami podatkowymi lub możliwość określenia podstaw opodatkowania i stawek podatkowych. Obejmowałyby one środki mające na celu zwalczanie nadużyć podatkowych lub „wzmocnienie jednolitego rynku”.  

 

Druga faza obejmowałaby środki podatkowe mające na celu realizację konkretnych celów polityki – w dziedzinach takich jak zdrowie, zmiany klimatyczne lub ochrona środowiska – podczas gdy trzecia obejmowałaby obszary już zharmonizowane na mocy prawa UE, takie jak VAT i podatek akcyzowy. Komisja zaleca podjęcie tych kroków do końca 2019 r.  

 

Ostatecznie Komisja chciałaby zlikwidować weto dotyczące inicjatyw mających na celu zapewnienie „sprawiedliwego i konkurencyjnego opodatkowania” na jednolitym rynku UE. Ten etap, który Komisja chce zrealizować do końca 2020 r., mógłby potencjalnie pozwolić na wspólne podejście do obliczania podstaw opodatkowania dla przedsiębiorstw.

Czytaj więcej.