Firma Solaris pozyskała kolejne zamówienie na bezemisyjne autobusy Solaris Urbino 12 electric z Włoch.
Po podpisanej niedawno umowie z ATM Milano, na mocy której do Mediolanu może trafić nawet 250 pojazdów tego typu, polski producent otrzymał zamówienie od przewoźnika ACTV SPA Venezia na 30 elektrobusów Urbino 12 electric i infrastrukturę służącą uzupełnianiu energii.
Łączna wartość pozyskanego kontraktu przekracza kwotę 20 milionów euro.
Umowa podpisana przez przedstawicieli firmy Solaris z przewoźnikiem z Wenecji obejmuje dostawę 30 autobusów elektrycznych Solaris Urbino 12 electric, które użytkowane będą na dwóch wyspach – Lido oraz Pellestrina, na których zastąpią w 100 proc. dotychczasową flotę autobusową opartą na pojazdach z tradycyjnym napędem diesla.
Do Wenecji, oprócz samych pojazdów, dostarczona zostanie infrastruktura niezbędna do uzupełniania energii w postaci dziewięciu szybkich ładowarek pantografowych, sześciu stacjonarnych ładowarek służących do ładowania metodą plug-in, oraz jedna mobilna ładowarka plug-in.
Jednostką napędową weneckich elektrobusów będzie oś ze zintegrowanymi silnikami elektrycznymi o mocy 2 x 125 kW.
Energia potrzebna do ich napędzania magazynowana będzie w bateriach typu Solaris High Power o całkowitej pojemności 116 kWh. Producent na życzenie klienta przystosuje pojazdy zarówno do ładowania poprzez ładowarki zajezdniowe typu plug-in oraz szybkie uzupełnianie energii za pośrednictwem zamontowanego na dachu pantografu.
„Spełnienie wszystkich wymagań technicznych klienta ACTV Venezia było wyzwaniem, któremu Solaris, lider elektromobilności, nie mógł się oprzeć” – skomentował Alberto Fiore, dyrektor generalny Solaris Italy.
Zgodnie z podpisaną z przewoźnikiem ACTV SPA Venezia umową, wszystkie pojazdy wraz z infrastrukturą zostaną dostarczone przed końcem 2020 roku.
Nie będą to jednak pierwsze autobusy marki Solaris w Wenecji. Podpoznański producent dostarczył już wcześniej 18 autobusów, w tym 10 o ekologicznym napędzie gazowym.
>>> Czytaj też: Warszawa kupi 130 elektrycznych Solarisów. To kolejny rekordowy kontrakt firmy z Bolechowa