{"vars":{{"pageTitle":"Blacha z nierdzewki – przewodnik po gatunkach, grubościach i zastosowaniach","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["material-partnera"],"pagePostAuthor":"Sławomir Kowalski","pagePostDate":"3 lipca 2025","pagePostDateYear":"2025","pagePostDateMonth":"07","pagePostDateDay":"03","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":740519}} }
300Gospodarka.pl

Blacha z nierdzewki – przewodnik po gatunkach, grubościach i zastosowaniach

Niezależnie od gatunku i innych parametrów, każda blacha z nierdzewki jest odporna na korozję – do pewnego stopnia. Nie w każdym przypadku będzie to jednak oznaczało, że można ją stosować w dowolnych warunkach. O możliwości zastosowania decyduje przede wszystkim skład stopu stali, a także grubość blachy. Czym się kierować, wybierając blachę z nierdzewki? Przeczytaj nasz przewodnik!

Najpopularniejsze gatunki blachy z nierdzewki

W budownictwie i przemyśle najczęściej stosuje się następujące gatunki blachy z nierdzewki:

Jaką grubość blachy nierdzewnej wybrać? Od czego to zależy?

Najcieńsze blachy z nierdzewki mają poniżej 1 mm grubości. Na drugim biegunie znajdują się blachy grubościenne, mające nawet 50 mm grubości. Im cieńsza blacha, tym łatwiej poddawać ją obróbce. Jej wytrzymałość jest jednak ograniczona.

Grubość blachy nierdzewnej dobiera się na podstawie tego, w jakim miejscu i w jaki sposób będzie wykorzystywany materiał:

Gatunek stali a możliwości zastosowania

Oto kilka przykładów zastosowań dla blachy z nierdzewki, w zależności od gatunku stali:

Poszczególne gatunki stali mogą różnić się także wykończeniem (np. blachy gładkie i ryflowane), a także być dodatkowo zabezpieczone przed działaniem kwasów i innych substancji agresywnych chemicznie. Szukasz szerokiego wyboru blach z nierdzewki? Sprawdź tutaj! https://ulamex.com.pl/blacha-nierdzewna-i-kwasoodporna