{"vars":{{"pageTitle":"Brytyjski plan na zeroemisyjność [MATERIAŁ PARTNERA]","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["material-partnera"],"pageAttributes":["cop26","impact-cee","zeroemisyjnosc","zmiany-klimatu"],"pagePostAuthor":"Zespół 300Gospodarki","pagePostDate":"1 grudnia 2020","pagePostDateYear":"2020","pagePostDateMonth":"12","pagePostDateDay":"01","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":72130}} }
300Gospodarka.pl

Brytyjski plan na zeroemisyjność [MATERIAŁ PARTNERA]

Fale niespotykanych upałów na Syberii, gwałtowne powodzie we wschodniej Afryce, huragany i trzęsienia ziemi – to efekt postępujących zmian klimatycznych spowodowanych zanieczyszczeniem środowiska. Podczas gdy siły całego świata skupiają się na batalii z pandemią Covid-19, niezwykle ważna jest również walka o przyszłość całej planety.

To ostatni dzwonek, aby zainwestować w budowę nowoczesnej infrastruktury i ekologicznej przyszłości. Realizacja ambitnych planów wymaga całkowitej transformacji gospodarki, dlatego Wielka Brytania już teraz planuje podwoić swój wkład w międzynarodowe finansowanie ochrony środowiska do 11,6 miliarda funtów w ciągu najbliższych pięciu lat. Celem nadrzędnym jest wsparcie krajów rozwijających się. Wielka Brytania swoimi działaniami wspomogła już ponad 100 krajów, co pozwoliło na ograniczenie emisji gazów cieplarnianych do atmosfery o 16 milionów ton. To mniej więcej tyle, ile każdego roku emituje 3,3 miliona samochodów. W listopadzie 2021 roku w Glasgow odbędzie się kolejny szczyt klimatyczny COP26, którego celem będzie zjednoczenie wysiłków i uzgodnienie wspólnego planu mającego uchronić Ziemię oraz ograniczenie procesu drastycznego ocieplania planety.

Na początku listopada przedstawiono plan wsparcia brytyjskiej gospodarki w celu osiągnięcia zeroemisyjności do 2050 roku. W tym celu już teraz rozpoczynają się prace nad rozwiązaniami ekologicznej infrastruktury, a także nad stworzeniem zielonych miejsc pracy. Wprowadzane będą także bardziej rygorystyczne normy dotyczące publikowania danych i informacji na temat wpływu na środowisko naturalne. Wielka Brytania będzie pierwszym krajem, który do 2025 roku wprowadzi w swojej gospodarce obowiązek ujawniania informacji finansowych związanych z klimatem. Mark Carney, doradca premiera Wielkiej Brytanii do spraw finansów przed COP26, a także Wysłannik ONZ ds. klimatu, przedstawił strategię prywatnego finansowania działań na rzecz ochrony środowiska. – Przedstawiamy plan, który opiera się na czterech filarach: to bieżące raportowanie na temat zmian klimatycznych, zarządzanie ryzykiem w ujęciu ochrony środowiska, a także zwrotów i mobilizacji prywatnego kapitału, szczególnie w krajach rozwijających się – mówił Carney. Takie założenia oznaczają, że każda prywatna firma, bank, ubezpieczyciel czy inwestor będą musiały dostosować swój model biznesowy do nowej rzeczywistości. W tej chwili już 125 krajów zobowiązało się do osiągnięcia zeroemisyjności najpóźniej do 2050 roku.

Organizacja Współpracy Gospodarczej i Rozwoju szacuje, że do 2030 roku świat będzie potrzebował każdego roku prawie 7 bilionów dolarów na walkę z ociepleniem klimatu. Tylko wtedy możliwe będzie osiągnięcie celów zawartych w porozumieniu paryskim. Strategia COP26 dotycząca finansowania to uruchomienie 100 miliardów dolarów rocznie, dzięki którym możliwe będzie rozpoczęcie budowy ekologicznych gospodarek i zmian społecznych, a także dostosowanie modeli biznesowych do nowych regulacji oraz finansowanie inicjatyw i innowacji sektora prywatnego w dziedzinie ochrony środowiska. COP26 skoncentruje się na stworzeniu systemu, który zmobilizuje prywatne fundusze do wspierania dążenia do zeroemisyjności. Cel jest prosty: każda decyzja finansowa powinna uwzględniać zmiany klimatyczne. COP26 będzie współpracować z sektorem prywatnym na płaszczyźnie odpowiedniego raportowania, zarządzania ryzykiem a także mobilizacji przepływu gotówki do gospodarek rozwijających się poprzez łączenie dostępnego kapitału z projektami, w które warto inwestować.

Zachęcamy do zapoznania się z pełną treścią Strategii COP26. https://www.ukcop26.org/wp-content/uploads/2020/11/COP26-Private-Finance-Hub-Strategy_Nov-2020v4.1.pdf