{"vars":{{"pageTitle":"Prywatne firmy mogą mieć duży udział w usprawnianiu służby zdrowia - uważa szef firmy Janssen","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["material-partnera"],"pageAttributes":["janssen","johnson-johnson","tomasz-skrzypczak"],"pagePostAuthor":"Amelia Suchcicka","pagePostDate":"13 grudnia 2021","pagePostDateYear":"2021","pagePostDateMonth":"12","pagePostDateDay":"13","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":231494}} }
300Gospodarka.pl

Prywatne firmy mogą mieć duży udział w usprawnianiu służby zdrowia – uważa szef firmy Janssen

Jak lepiej monitorować i zarządzać zdrowiem? O tym podczas Impact ‘21 dyskutowali Jarosław Kieszek z Centrum e-Zdrowia, Tomasz Skrzypczak, dyrektor zarządzający w Janssen Polska, oraz Piotr Węcławik z Ministerstwa Zdrowia.

Cyfryzacja systemu zdrowotnego to wyzwanie, które w dzisiejszych czasach jest absolutnie niezbędne. Mamy w Polsce dostępne e-recepty, e-skierowania, jednak obszar zdrowia potrzebuje więcej zmian. Katarzyna Mokrzycka z 300Research zapytała swoich gości o to, czy i kiedy będziemy mogli zapisywać się na wizyty lekarskie online.

“Już na początku przyszłego roku rozpocznie się program pilotażowy centralnej e-rejestracji do wybranych specjalistów. Rejestracja na szczepienia to był świetny poligon, na którym dużo się nauczyliśmy. I to wszyscy, nie tylko wytwórcy tych rozwiązań, ale przede wszystkim profesjonaliści medyczni, którzy byli zmuszeni wystawiać kalendarze w systemie informatycznym. Myślę, że przeszli świetnie tę próbę. Na tym doświadczeniu będziemy budować rozwiązanie centralnej e- rejestracji” – poinformował Jarosław Kieszek, Centrum e- Zdrowia.

Jak sektor prywatny może wspierać zdrowie publiczne?

Trudno sobie wyobrazić nowoczesną, publiczną opiekę zdrowotną bez korzystania z technologii sektora prywatnego. Prywatne firmy mogą mieć duży udział w usprawnianiu służby zdrowia.

“Opracowujemy leki, które są dostosowywane do konkretnego pacjenta z konkretnymi schorzeniami. Rozwijamy chociażby technologię CAR-T, a badania kliniczne dotyczące wykorzystania tej terapii w szpiczaku plazmocytowym są realizowane m.in. w Polsce. Terapie personalizowane są jednak kosztowne, więc ważne jest rozwijanie mechanizmów dzielenia ryzyka w oparciu o efekt terapeutyczny. W tym miejscu dochodzimy do kwestii dostępu do danych, które umożliwiłyby rzeczywiste płacenie za efekt. Czyli widząc jakie są efekty terapii możnaby określić czy strona rządowa, czy też firma farmaceutyczna powinna ponieść koszt. Takie rozwiązanie poszerzyłoby dostęp pacjentów do innowacyjnych technologii medycznych” – podał Tomasz Skrzypczak, Dyrektor Zarządzający Janssen Polska.

Red. Mokrzycka zapytała Piotra Węcławika, z departamentu innowacji w Ministerstwie Zdrowia czy resort bierze pod uwagę poszerzenie swojej oferty o takie innowacyjne rozwiązania.

Piotr Węcławik odpowiedział: “Oczywiście, że tak. Musimy, jednak zwrócić uwagę na wrażliwość tych danych, które miałyby być udostępniane”.

Diagnostyka cyfrowa

Katarzyna Mokrzycka zapytała jakie są doświadczenia Janssen Pharmaceutical Companies w diagnostyce cyfrowej. “Janssen jest częścią farmaceutyczną Johnson & Johnson, która odpowiada za innowacyjne technologie lekowe i do moich zadań należy zwiększanie dostępności tych terapii dla pacjentów w Polsce. J&J jest jednak również czołowym wynalazcą sprzętu medycznego, który przyczynił się do rewolucji narzędzi, jakimi dysponują klinicyści na całym świecie. Doświadczenia z różnych projektów z całego świata pokazują, że najważniejszym elementem jest łatwość użycia danego urządzenia, jak również połączenia go z danym systemem. Krótko mówiąc jako J&J wspieramy pacjentów i lekarzy na każdym etapie walki z chorobą” – poinformował Tomasz Skrzypczak, Dyrektor Zarządzający Janssen Polska

W poniedziałek ponad 11 tys. zakażeń Covid-19 [DANE 13 GRUDNIA]