{"vars":{{"pageTitle":"Czy hala z rozbiórki ma sens? Szanse i zagrożenia","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["material-partnera"],"pagePostAuthor":"Sławomir Kowalski","pagePostDate":"30 sierpnia 2024","pagePostDateYear":"2024","pagePostDateMonth":"08","pagePostDateDay":"30","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":723719}} }
300Gospodarka.pl

Czy hala z rozbiórki ma sens? Szanse i zagrożenia

Budowa hali przystosowanej do potrzeb i wyzwań nowoczesnego przedsiębiorstwa to inwestycja wymagająca niemałych środków. Oprócz zakupu lub wynajęcia terenu należy też, a może przede wszystkim, liczyć się z kosztami materiałów i wykonawstwa. W takim wypadku kuszącym wydaje się zakup hali z rozbiórki – gotowych elementów, już wcześniej wykorzystywanych. Może to być tańsze, nawet jeśli uwzględni się koszt ich konserwacji, ponownego ustawienia i uzupełnienia elementów uszkodzonych.

Hala z rozbiórki – jak to działa?

Hala magazynowa, przemysłowa czy gospodarcza jest rodzajem budowli powszechnie stosowanym w biznesie. Służy jako miejsce składowania krótko- i długoterminowego, baza przeładunkowa czy umiejscowienie produkcji. Naturalnym jest to, że przedsiębiorstwa rozwijają się, ograniczają działalność, przebranżawiają, a także znikają z rynku. W ten sposób inne podmioty mają nieraz możliwość skorzystania z zakupu gotowej hali. Jak to działa w praktyce? Oto kilka najważniejszych elementów rozwiązania:

Należy w tym procesie zwrócić uwagę na kompletność, poziom zużycia elementów czy właściwe ich przechowywanie w czasie, gdy hala była po rozbiórce. Jest to niezbędne do jej bezpiecznego, ponownego skonstruowania.

Sam zakup powinien być wykonany we współpracy ze specjalistą, który ma doświadczenie w budowaniu hal. Tylko taka osoba jest w stanie właściwie ocenić, czy kupowane elementy będą nadawać się do ponownego wykorzystania.

Jakie zagrożenia wiążą się z wykorzystaniem hali z rozbiórki?

Budowa hali z elementów używanych może być powiązana z zagrożeniami, wśród których najważniejszymi są:

Możliwym jest, że technologia wykorzystana do budowy hali może nie być obecnie stosowana. W takim wypadku zamówienie brakujących elementów może być kosztowne, jeśli nie niemożliwe do zrealizowania.

Istnieją w praktyce metody zastąpienia uszkodzonych czy brakujących elementów – nawet w zakresie szkieletu. Jednak dla zapewnienia pełnego bezpieczeństwa w przyszłości może okazać się konieczny naprawdę duży wydatek.

Czy hala z rozbiórki jest opłacalna?

Na powyższe pytanie można odpowiedzieć: tak, pod kilkoma warunkami. Są to przede wszystkim:

Podstawowym warunkiem pozostaje jednak, przede wszystkim, zakup naprawdę dobrej hali, w dobrym stanie, przy demontażu której nie powstały uszkodzenia wymagające wielu kosztownych napraw.

Dość często zdarza się, że elementy hali, w tym szkielet, przechowywane są w nieodpowiednich warunkach. Narażone na działanie deszczu, wahań temperatur, promieni UV, zanieczyszczeń, ulegają stopniowej degradacji. Złożenie hali ponownie może być nie lada wyzwaniem, co dopiero zapewnienie bezpieczeństwa!

Dlaczego wybudowanie nowej hali może być tanie?

Czy skorzystanie z usług postawienia nowej hali od postaw może być korzystne cenowo? Do głównych przyczyn tego, że nowa hala namiotowa może mieć konkurencyjną cenę należy zaliczyć:

Nie bez znaczenia jest to, że korzystając z usług profesjonalistów ma się pewność, że normy bezpieczeństwa będą stawiane na pierwszym miejscu, a hala będzie spełniać najwyższe standardy znane w branży. 

Przykładowe ceny hali wysokiej klasy nowej hali namiotowej na dzień publikacji artykułu to od 151 800 zł netto (hala nieocieplana 15 m x 30 m x 4,5 m), do 398 000 zł netto (duża hala ocieplana o wymiarach 20 m x 50 m x 4,5 m)

Warto nadmienić, że dokonując wyboru nowej hali, nie będzie też konieczne dostosowanie swojej działalności, nawyków logistycznych czy produkcyjnych do istniejącej konstrukcji. To konstrukcja zostanie skrojona na miarę potrzeb, co stanowi niewątpliwy atut.