{"vars":{{"pageTitle":"Czy start-upy uratują klimat i rozwiną polską gospodarkę? Polska Zielona Transformacja [ MATERIAŁ PARTNERA]","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["material-partnera"],"pageAttributes":["impact-cee","pfr","samochod-elektryczny"],"pagePostAuthor":"Zespół 300Gospodarki","pagePostDate":"7 grudnia 2020","pagePostDateYear":"2020","pagePostDateMonth":"12","pagePostDateDay":"07","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":72533}} }
300Gospodarka.pl

Czy start-upy uratują klimat i rozwiną polską gospodarkę? Polska Zielona Transformacja [ MATERIAŁ PARTNERA]

Polski samochód elektryczny, zniżki na ekologiczne produkty w zamian za poprawną segregację odpadów czy bezpieczne inwestycje w produkcję czystej energii – to tylko kilka przykładów polskich start-upów, łączących przedsiębiorczość z ochroną planety. Zielona Transformacja, priorytetowy program Unii Europejskiej, będzie realizowana przez najmłodsze pokolenie innowatorów technologicznych.

Zielony Ład, sztandarowy projekt Komisji Europejskiej stawia przed państwami członkowskimi wyzwanie osiągnięcia neutralności klimatycznej do 2050 r. Europa będzie emitować tylko taką ilość gazów cieplarnianych, jaką jest w stanie na bieżąco pochłaniać. Nowe prawo o klimacie przekształca zobowiązanie polityczne [Komisji Europejskiej] w zobowiązanie prawne, a przed młodymi przedsiębiorcami otwiera możliwość aktywnego kształtowania ich przyszłości. Część z nich już dziś rozwija swój projekt zielonego start-upu.

Na martwej planecie nie ma start-upów

Młodzieżowy Strajk Klimatyczny we wrześniu 2019 r. zaangażował uczniów z ponad 150 krajów, w tym Polski. Zielony Ład, często określany planem nowej, zielonej tożsamości europejskiej w największej mierze dotyczy młodych osób, narażonych na skutki zanieczyszczenia środowiska silniej niż generację Baby Boomers.

To właśnie przed pokoleniem Y i Z europejska transformacja otwiera szansę na uruchomienie ekologicznego potencjału gospodarczego państw członkowskich i całej Wspólnoty – budowę zasobooszczędnych sektorów gospodarki z wykorzystaniem nowoczesnych, przełomowych technologii. Stawia ambitne cele, ale oferuje też stosowne środki na ich realizację.
Polski Fundusz Rozwoju we współpracy strategicznej z Allegro w 2018 roku uruchomił międzynarodowy program edukacyjny Szkoła Pionierów PFR, dedykowany początkującym przedsiębiorcom technologicznym i wizjonerom. Dzięki intensywnemu programowi warsztatów i wsparciu mentorów absolwenci Szkoły Pionierów PFR już dziś rozwijają technologie zdolne do przyspieszenia zielonej transformacji gospodarczej Polski, takie jak:

1. Clean Energy Fund
Platforma inwestycyjna Clean Energy Fund oferuje bezpieczne, długoterminowe i rentowne inwestycje w produkcję czystej energii – energii słonecznej z niskim progiem wejścia. Łączy technologie z dziedzin fotowoltaiki i fintechu w celu przyspieszenia procesu dekarbonizacji i budowy gospodarki o obiegu zamkniętym.
„Naszą misją jest umożliwienie każdemu obywatelowi przyczynienia się do ochrony środowiska i klimatu z jednoczesnym czerpaniem korzyści finansowych, bez konieczności posiadania przydomowej instalacji” – powiedział Paweł Wiencław, CEO Clean Energy Fund.
Start-up oferuje alternatywny instrument finansowy upowszechniający możliwość zarabiania na farmach słonecznych poprzez grupowe inwestycje.

2. ecoMY
Aplikacja ecoMY wspiera urzędy miast i gmin w edukacji proekologicznej mieszkańców. Użytkownik aplikacji może zeskanować kod kreskowy dostępny na opakowaniach i dowiedzieć się, do jakiego kosza powinien trafić dany produkt. Aplikacja wyświetla również wskazówki ekologiczne oraz informacje o wpływie skanowanych produktów na środowisko, podpowiada także jakie produkty wybierać aby ten wpływ zmniejszyć.
„Obecny system gospodarki odpadami jest nastawiony na to, żeby karać za niesegregowanie śmieci. My chcielibyśmy nagradzać za to, że mieszkańcy poprawnie segregują odpady, zapewniać im dostęp do edukacji w tym zakresie i budować dobre nawyki proekologiczne” – powiedziała Anna Baranowska, założycielka ecoMY.
Miasta i gminy są w stanie osiągnąć wyższy poziom recyklingu i zaoszczędzić pieniądze dzięki większemu zaangażowaniu mieszkańców. Aplikacja ecoMY wykorzystuje elementy grywalizacji, w ramach której lokalna społeczność zaangażowana w poprawną segregację zbiera punkty wymienialne na zniżki na ekologiczne produkty lub lokalne usługi.

3. Curie One
Ambicją start-upu Curie One jest stworzenie nowego modelu przemieszczania się po mieście z wykorzystaniem samochodu elektrycznego zaprojektowanego przez zespół. Współpraca z Gran Studio, włoskim potentatem odpowiedzialnym za kilka modeli Ferrari czy Fiata 500 zapowiada się niezwykle obiecująco.
Curie One łączy najnowsze zielone trendy w motoryzacji, takie jak wykorzystanie odnawialnych źródeł energii i ride-sharing z algorytmami Sztucznej Inteligencji dla precyzyjnej nawigacji przystosowanej do polskich i europejskich warunków drogowych.
Smukły, czteromiejscowy samochód elektryczny z kanałem powietrznym pod maską autorstwa zespołu Mateusza Tomiczka to zwycięski projekt w konkursie na Polski Samochód Elektryczny. W lipcu 2020 r. ukazał się jego prototyp. Curie One ma być atrakcyjny nie tylko wizualnie, rodem z filmów science-fiction, ale też konkurencyjny cenowo.

Na najbardziej innowacyjne pomysły czekają kolejne rundy finansowania. Wartość inwestycji venture capital w trzecim kwartale 2020 roku wyniosła 707 mln zł – w porównaniu rok do roku na polski rynek wpłynęło dwukrotnie więcej kapitału. Przeprowadzono aż 88 transakcji, w które zaangażowanych było 80 funduszy- według wartości transakcji w 62 proc. prywatnych międzynarodowych. Pomimo pandemii fundusze kontynuują inwestycje, a polskie programy cieszą się rosnącym zainteresowaniem międzynarodowych graczy.

Klimat na zielonego jednorożca

Zieloną transformację polskiej energetyki od 2019 r. napędza także program strategiczny PFR Green Hub. Wychodząc naprzeciw wyzwaniu zwiększenia udziału odnawialnych źródeł energii (OZE) w polskim miksie energetycznym, Polski Fundusz Rozwoju zainwestował już m.in. w biogazownie, a w planach są już kolejne inwestycje. Pośrednim celem PFR Green Hub jest także zaangażowanie polskich producentów i start-upów z sektora OZE do czynnego udziału w transformacji energetycznej i promowanie polskiej myśli technologicznej na rynkach międzynarodowych.
Strategia na rzecz dywersyfikacji technologii rozpoczyna się od ochrony środowiska. Przeprowadzona skutecznie sięga jednak znacznie głębiej. Wprowadza młodych przedsiębiorców w świat nowych możliwości – technologicznych i inwestycyjnych. Zorientowane na zieloną transformację start-upy powstające i rozwijane podczas programu Szkoła Pionierów PFR łączą energię i zaangażowanie millenialsów z wiedzą ekspertów i inwestycjami venture capital stanowiąc warunki idealne dla nadchodzącego zielonego „jednorożca”.