{"vars":{{"pageTitle":"Czym grozi jazda bez ważnego OC od 2025 roku? Surowe kary – jak ich uniknąć?","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["material-partnera"],"pagePostAuthor":"Sławomir Kowalski","pagePostDate":"20 września 2024","pagePostDateYear":"2024","pagePostDateMonth":"09","pagePostDateDay":"20","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":725948}} }
300Gospodarka.pl

Czym grozi jazda bez ważnego OC od 2025 roku? Surowe kary – jak ich uniknąć?

OC to obowiązkowa polisa, którą winien posiadać każdy właściciel pojazdu mechanicznego. Niezależnie od tego czy ma się do czynienia z samochodem osobowym, motorem, pojazdem ciężarowym – OC należy wykupić na rok. Za brak OC może zostać nałożona kara finansowa. Jej wysokość uzależniona jest od tego, jak długo nastąpiła przerwa w ubezpieczeniu OC.

Co należy wiedzieć o OC dla pojazdów mechanicznych?

OC to obowiązkowa ochrona ubezpieczeniowa, która pozwala na uzyskanie odszkodowania osobom trzecim. Sam właściciel pojazdu nie ma możliwości otrzymania jakichkolwiek pieniędzy, jeżeli jego samochód zostanie uszkodzony. Przykładem może być sytuacja, gdy to pan Kowalski doprowadził do wypadku. W jego efekcie pan Nowak oraz jego towarzysze w aucie ucierpieli. Mają oni prawo starać się o odszkodowanie z tytułu OC posiadanego przez pana Kowalskiego. Sprawca nie ma obowiązkowego ubezpieczenia? W tym momencie zapłaci on karę, a osoby poszkodowane i tak otrzymają rekompensatę z UFG (Ubezpieczeniowego Funduszy Gwarancyjnego), który będzie dochodził do spłaty zobowiązania od sprawcy.

Wysokość kar za brak OC w 2025 roku

Obecnie nie ma możliwości podania, ile dokładnie będą wynosić kary za brak OC w 2025 roku. Można jednak powiedzieć, jak dokładnie są one obliczane. Bierze się pod uwagę kwotę najniższego wynagrodzenia obowiązującego w danym roku. Jeżeli właściciel pojazdu mechanicznego nie posiadał OC dłużej niż czternaście dni, to jego kara będzie wynosić dwukrotność minimalnego wynagrodzenia za pracę – w przypadku typów poszczególnych pojazdów. Inna kwota jest dla samochodów osobowych, ciężarowych, jak również motorów. Przykładowo można podać, że od 1 lipca 2024 roku właściciele osobówek musieli zapłacić aż 8600 zł, jeżeli przerwa w OC wynosiła więcej niż dwa tygodnie (dla samochodów ciężarowych i motocykli jest to odpowiednio 12900 zł i 1430 zł).

Zakup OC

Jak więc widać, nie ma co zwlekać (nie ma OC zwlekać!), jeżeli chodzi o zakup obowiązkowej polisy. Tym bardziej że koszt zakupu na dwanaście miesięcy jest zdecydowanie niższy niż w przypadku wyżej wymienionych kar finansowych. Chcąc poznać dokładną wysokość stawki, można wykorzystać intuicyjny kalkulator OC, aby przygotować dla siebie spersonalizowaną ofertę.

Obowiązek posiadania tego rodzaju polisy wynika z ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych. Każdy kierowca musi wziąć odpowiedzialność cywilną za popełnione czyny. Tak, żeby poszkodowani mogli liczyć na wsparcie finansowe, które może być pomocne w przypadku powrotu do pełni zdrowia i sprawności fizycznej. To kwestia odpowiedzialności wszystkich uczestników ruchu drogowego.

Czy można odwołać się od kary nałożonej przez UFG?

Na to, że właściciel pojazdu mechanicznego zapomniał wykupić obowiązkowe ubezpieczenie samochodu wpływ może mieć wiele czynników. Wśród nich można wymienić typową dziurę w pamięci, co w przypadku powikłań pocovidowych wcale nie jest tanią wymówką. Może to być także brak pieniędzy, poważna choroba, itd. Jeżeli właściciel wie, że ta przerwa w ubezpieczeniu nastąpiła z przyczyn od niego niezależnych, ma możliwość odwołania się od kary finansowej. Do UFG należy złożyć specjalny wniosek, w odpowiedni sposób go uzasadniając. Warto dołączyć odpowiednie dokumenty, np. informacje o stanie majątkowym, kartotekę choroby, zaświadczenie o operacji, postanowienia sądów i komorników, zaświadczenie o niepełnosprawności, dochodach z ZUS, od pracodawcy lub z urzędu pracy. Chodzi o wszystkie te dokumenty, które mogą wpłynąć na decyzję o anulowaniu kary, przedłużenia terminu zapłaty lub też rozłożeniu kary na raty.

Autocasco dla właścicieli pojazdów mechanicznych

Skoro wypłaty z tytułu OC nie są skierowane do właścicieli pojazdów mechanicznych, to na jaką ochronę finansową mogą oni liczyć? Dla osób zainteresowanych dodatkową ochroną skierowane jest autocasco, które w skrócie opisuje się jako AC. Jest to ubezpieczenie w pełni dobrowolne, więc nie każdy się na nie decyduje ze względu na (pozorne) oszczędności finansowe. Aczkolwiek, nie oznacza to tego, że należy z niego zrezygnować. Tym bardziej że w przypadku uszkodzenia pojazdu, np. na skutek działania wody (powódź), wichury, kradzieży, itd., będzie można liczyć na wypłatę odszkodowania. Autocasco wykupuje się na rok. Decydując się na zakup razem z OC, z reguły można liczyć na korzystniejszą cenę. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, aby zdecydować się na AC w czasie późniejszym.

Należy mieć świadomość tego, że zawsze trzeba zapoznać się z OWU – Ogólnymi Warunkami Ubezpieczenia – które mówią o tym, w jakich przypadkach nie można liczyć na wypłatę odszkodowania (np. AC nie obejmuje awarii samochodu lub jego zużycia). Jest to bardzo ważna kwestia z jaką należy się zapoznać, zanim zostanie podpisana finalna umowa. Dlatego warto zdecydować się na zakup OC/AC (najlepiej w pakiecie!) w sprawdzonej firmie.