{"vars":{{"pageTitle":"Do czego służy akumulator do UPS i gdzie ma zastosowanie?","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["material-partnera"],"pagePostAuthor":"Sławomir Kowalski","pagePostDate":"8 lipca 2025","pagePostDateYear":"2025","pagePostDateMonth":"07","pagePostDateDay":"08","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":740602}} }
300Gospodarka.pl

Do czego służy akumulator do UPS i gdzie ma zastosowanie?

Są miejsca, w których awaria zasilania natychmiast powoduje poważne szkody: uszkodzenie sprzętu, wstrzymanie produkcji, a nawet zagrożenie dla zdrowia i życia. W takich sytuacjach nie ma czasu, by czekać na podłączenie agregatu prądotwórczego. Akumulator UPS i system zasilania awaryjnego są wówczas niezastąpione – błyskawicznie przywracają potrzebne zasilanie. Jakie są zastosowania dla takich urządzeń?

Jak działa akumulator do UPS?

Każdy zasilacz UPS działa na bazie trzech elementów: akumulatora, falownika i prostownika. Urządzenie jest podłączone do sieci. Gdy prąd jest dostępny, akumulator UPS przez cały czas jest ładowany za pomocą prostownika. W ten sposób gromadzi energię potrzebną do zasilania awaryjnego.

Gdy akumulator UPS nie jest zasilany, falownik przełącza pracę urządzenia z gromadzenia na oddawanie energii. To wszystko dzieje się bardzo szybko, w ciągu ułamków sekund. Błyskawiczna reakcja jest bardzo ważna – dzięki temu podłączone do sieci urządzenia mogą działać płynnie, bez przerwy.

Zasilanie energią z systemu zasilania awaryjnego nie trwa długo, zazwyczaj od kilku do kilkudziesięciu minut. Długość zależy od pojemności akumulatora UPS oraz zapotrzebowania na prąd poszczególnych urządzeń. W większości przypadków czas poniżej godziny wystarczy jednak, by przywrócić zasilanie lub uruchomić inne źródło zasilania, np. agregat prądotwórczy. 

Rodzaje akumulatorów UPS. Jakie są ich zalety i wady?

W systemach domowych, biurowych czy w serwerowniach stosuje się różne rodzaje akumulatorów do UPS. Nie ma jednego uniwersalnego rozwiązania. Wybór zależy od potrzeb: oczekiwanego czasu podtrzymywania zasilania, warunków pracy, a także możliwości finansowych.

Oto wykorzystywane najczęściej akumulatory UPS i ich charakterystyka.

Dowiedz się więcej o akumulatorach UPS i wybierz urządzenie zgodne z Twoimi potrzebami: https://wamtechnik.pl/produkty/akumulatory-i-baterie-do-ups/.

Gdzie sprawdzi się akumulator UPS?

Zasilacze UPS błyskawicznie dostarczają energię w razie awarii zasilania. W wielu przypadkach to tylko kwestia wygody, w innych jednak sprawne podtrzymanie zasilania może decydować o utrzymaniu ciągłości produkcji, a nawet o zdrowiu i życiu.

Akumulatory do UPS wykorzystuje się m.in. w:

Akumulator do UPS (zasilacza awaryjnego) służy do tymczasowego podtrzymania zasilania w razie awarii prądu – działa błyskawicznie, chroniąc urządzenia i zapewniając ciągłość działania systemów. W zależności od potrzeb stosuje się różne typy akumulatorów: AGM, żelowe oraz litowo-jonowe. UPS-y znajdują zastosowanie w dom