{"vars":{{"pageTitle":"Firmy inwestują w pracę zdalną","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["material-partnera"],"pagePostAuthor":"Daniel Rząsa","pagePostDate":"11 marca 2021","pagePostDateYear":"2021","pagePostDateMonth":"03","pagePostDateDay":"11","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":102754}} }
300Gospodarka.pl

Firmy inwestują w pracę zdalną

W 2020 roku pandemia wymusiła na wielu przedsiębiorstwach konieczność umożliwienia zatrudnionym pracy zdalnej. Niektórzy specjaliści mogli jednak w ten sposób wykonywać swoje obowiązki już wcześniej.

Obecnie realizowanie zadań pracowniczych poza siedzibą firmy nadal cieszy się rosnącym zainteresowaniem, a przedsiębiorcy zamierzają inwestować w taką formę zatrudnienia.

Praca zdalna w Polsce

Raporty pokazują, że w ostatnich latach wiele zmieniło się w podejściu firm do pracy zdalnej. Z VI badania Krajowego Rejestru Długów „KoronaBilans MŚP” wynika, że druga fala pandemii spowodowała zwiększenie się odsetka firm, które dają możliwość częściowego lub całkowitego wykonywania obowiązków na odległość. Aktualnie umożliwia to 52 proc. ankietowanych.

Prawie 80 proc. z nich już wdrożyło taki model pracy. Tylko 5 proc. firm deklaruje, że zatrudnieni w nich mogą realizować swoje zadania całkowicie zdalnie – najczęściej możliwy jest model hybrydowy. Obecnie tylko 1/4 z tych przedsiębiorstw, które mogą zaoferować zatrudnionym pracę z domu, nie korzysta z tego. Z reguły w firmach, w których możliwe jest wykonywanie obowiązków na odległość, ok. 1/3 zatrudnionych realizuje zadania zdalnie, a pozostali stacjonarnie.

Kwestia wykonywania obowiązków na odległość ma być w najbliższym czasie uregulowana w Kodeksie pracy. Doprecyzowane mają być zagadnienia związane m.in. z wyposażeniem zatrudnionego w sprzęt, instalacją urządzeń, eksploatacją, ubezpieczeniem.

Z raportu „The voice of the European workforce” przygotowanego przez Deloitte wynika, że 62 proc. zatrudnionych w Europie i 57 proc. w Polsce spodziewa się większych możliwości dotyczących pracy zdalnej po zakończeniu pandemii. 47 proc. ankietowanych stwierdziło, że dosyć szybko przyzwyczaili się do nowych zasad wykonywania obowiązków. Ok. 1/3 badanych oczekuje, że będzie mieć w przyszłości większe możliwości decydowania o tym, jak będzie realizować przydzielone zadania. Wiele firm z uwagi na model pracy zdalnej w większym stopniu bierze pod uwagę zatrudnienie specjalistów dowolnego regionu Polski – ich miejsce zamieszkania przestaje mieć większe znaczenie.

Jak zdalnie wykonywać obowiązki?

Przedsiębiorcy, którzy rozważają umożliwienie zatrudnionym pracy na odległość mogą mieć wiele wątpliwości dotyczących tego, jak to zorganizować. W firmie specjaliści pracują na sprzęcie, na którym mają dostęp do poufnych danych. Czy przedsiębiorca powinien umożliwić zatrudnionemu zabranie, np. komputera stacjonarnego, do domu?

W takim przypadku istnieje o wiele bezpieczniejsze rozwiązanie – wykorzystanie aplikacji, która umożliwia uzyskanie zdalnego połączenia z urządzeniem, które znajduje się w firmie. Takie możliwości stwarza program AnyDesk.

To bardzo popularna aplikacja, którą według producentów pobrano już ponad 300 mln razy. Cechuje ją przede wszystkim wydajność – niewielkie opóźnienia i szybka transmisja danych. Dzięki AnyDesk można płynnie korzystać z zasobów komputera, który znajduje się w firmie, nawet jeśli pracownik nie posiada szybkiego łącza. Wystarczy skonfigurować połączenie.

Obsługa aplikacji jest bardzo łatwa. Wystarczy po jej włączeniu wprowadzić adres AnyDesk danego urządzenia i kliknąć „Połącz”. Nie trzeba nawet instalować programu na dysku urządzenia. Do wyboru są wersje Anydesk przeznaczone dla użytkowników indywidualnych, ale i takie, które są dedykowane firmom.

Wystarczy wybrać taką wersję oprogramowania, które umożliwia wykonywanie określonej liczby sesji jednocześnie, zgodnie potrzebami firmy lub użytkownika. Dla firm dostępne są wersje Lite, Professional, Power i Enterprise, z których największe możliwości daje ostatnia z wymienionych.

W najbliższym czasie dla wielu specjalistów możliwość pracy zdalnej będzie prawdopodobnie ważnym argumentem podczas poszukiwania pracy. Warto zaoferować kandydatom taką możliwość, aby móc zatrudnić pracownika, który najlepiej sprawdzi się na danym stanowisku.