{"vars":{{"pageTitle":"Fundusz Gwarancji Rolnych – gwarancja spłaty kredytu i dopłata do odsetek w 2023 roku","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["material-partnera"],"pageAttributes":["bank-gospodarstwa-krajowego","bgk","fundusz-gwarancji-rolnych","rolnictwo"],"pagePostAuthor":"Sławomir Kowalski","pagePostDate":"13 marca 2023","pagePostDateYear":"2023","pagePostDateMonth":"03","pagePostDateDay":"13","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":511335}} }
300Gospodarka.pl

Fundusz Gwarancji Rolnych – gwarancja spłaty kredytu i dopłata do odsetek w 2023 roku

W obecnych czasach nie tylko rozwój firmy, ale i jej utrzymanie jest dużym wyzwaniem dla przedsiębiorcy. Podobnie jest w przypadku gospodarstw rolnych. Nie zawsze własne zasoby finansowe przedsiębiorstwa pozwalają sprostać takiemu wyzwaniu. Często więc firma lub rolnik korzysta z nawet najbardziej prostej formy pozyskania środków, czyli kredytu w rachunku bieżącym lub kredytu odnawialnego.

 

Zaciągnięcie kredytu wiąże się jednak z koniecznością właściwego jego zabezpieczenia, czyli takiego które będzie akceptowalne przez bank kredytujący, jak również z koniecznością płacenia odsetek od kredytu, które zwiększają koszt obsługi finansowania. Jednak biorąc pod uwagę obecną ofertę dostępną w bankach udzielających kredytów można pomyśleć o możliwości zabezpieczenia kredytu gwarancją BGK dla sektora rolnego, dzięki której nie tylko można uzyskać kredyt na korzystniejszych niż standardowe warunkach, ale także uzyskać za pierwszy rok kredytowania dopłatę do odsetek od kredytu obrotowego przeznaczonego na finansowanie działalności bieżącej. Przyznawana przez BGK dopłata polega na pokryciu przez BGK części lub całości odsetek naliczanych przez bank kredytujący za dany okres odsetkowy. Od połowy ubiegłego roku jej wysokość została podwyższona i obecnie wynosi aż 5 proc. wartości kredytu.

Fundusz Gwarancji Rolnych – dla kogo?

Gwarancja BGK, o której mowa może służyć jako zabezpieczenie kredytów zarówno rolnikom, jak również mikro-, małym i średnim przedsiębiorcom, działającym w branży przetwórstwa rolno-spożywczego lub wprowadzania produktów rolnych i nierolnych do obrotu.


Chcesz być na bieżąco? Subskrybuj 300Sekund, nasz codzienny newsletter!


Gwarancja ta jest przede wszystkim zabezpieczeniem spłaty kredytu i może zabezpieczyć aż do 80 proc. jego kapitału, a jej wartość może wynieść do 5 mln zł dla rolników i 10 mln zł dla przedsiębiorców – przetwórców. Gwarancja jest udzielana jako pomoc publiczna lub pomoc de minimis. Wszystkie formalności związane z jej udzieleniem są realizowane w banku kredytującym, który dokonuje też oceny zdolności kredytowej i podejmuje decyzję o udzieleniu finansowania. Gwarancje te znacznie ułatwiają dostęp do kredytów obrotowych i inwestycyjnych.

Głównym celem tej gwarancji jest wsparcie przedsiębiorców – przetwórców produktów rolnych i nierolnych oraz rolników w zwiększaniu ich konkurencyjności na rynku. Dlatego środki z kredytu zabezpieczonego gwarancją można przeznaczyć nie tylko na działalność bieżącą ale także na finansowanie realizacji inwestycji związanych z modernizacją i rozwojem gospodarstw rolnych jak i kosztów inwestycji w przetwórstwo/marketing i rozwój produktów rolnych lub produktów nierolnych.

W związku z sytuacją jaka wystąpiła w gospodarce po wybuchu pandemii do warunków udzielania gwarancji wprowadzono zmiany, które jeszcze bardziej ułatwiają dostęp do finansowania z kredytu, w tym pozwalają na dłuższy okres trwania gwarancji, który obecnie wynosi 39 miesięcy dla kredytu odnawialnego i 51 miesięcy kredytu nieodnawialnego.


Zobacz też: Susza najgorsza od czterech dekad. Afryka drastycznie odczuwa zmiany klimatu [WYWIAD]


Artykuł sponsorowany przez Bank Gospodarstwa Krajowego. Więcej informacji o gwarancjach BGK oraz listę banków kredytujących, w których dostępne są poszczególne gwarancje, można znaleźć na stronie www.bgk.pl
Opracowanie ma charakter informacyjny i nie stanowi oferty w rozumieniu ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r., Kodeks cywilny