{"vars":{{"pageTitle":"Ile trwa procedura zwrotu podatku z Belgii? Przewodnik po terminach i formalnościach","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["material-partnera"],"pagePostAuthor":"Sławomir Kowalski","pagePostDate":"28 października 2024","pagePostDateYear":"2024","pagePostDateMonth":"10","pagePostDateDay":"28","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":729244}} }
300Gospodarka.pl

Ile trwa procedura zwrotu podatku z Belgii? Przewodnik po terminach i formalnościach

Zwrot podatku z Belgii to możliwość, z której mogą skorzystać osoby pracujące w tym kraju legalnie. Na czym polega to w praktyce? Ile należy czekać na zwrot podatku z Belgii? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdują się w niniejszym artykule.

Jak uzyskać zwrot podatku z Belgii?

Chcąc uzyskać zwrot podatku z Belgii warto wiedzieć, że możliwość ta przysługuje jedynie tym osobom, które pracowały w tym kraju legalnie, a co za tym idzie ich pracodawcy odprowadzali zaliczki na podatek dochodowy od ich wynagrodzeń. Zwrot podatku wynika bowiem z różnicy pomiędzy łączną wysokością wpłaconych zaliczek na podatek dochodowy w danym roku podatkowym, a wysokością naliczonego podatku. By go uzyskać konieczne jest zatem rozliczenie się z belgijskim urzędem skarbowym, czyli Federale Overheidsdienst Financien. W tym miejscu należy podkreślić, że można tego dokonać nawet do 3 lat wstecz, co pozwala uzyskać podatek również za lata ubiegłe. Istotne jest także to, że chcąc rozliczyć się z belgijskim urzędem skarbowym należy przedstawić także dokument potwierdzający wysokość dochodów uzyskiwanych w Polsce. W związku z tym trzeba rozliczyć się najpierw z polskim fiskusem, składając formularz PIT-36 ZG. Procedura ta została opisana pod linkiem: https://www.decret.pl/rozliczenie-pit-36-zg-online-wszystkie-kraje/. Rozliczenie z polskim urzędem skarbowym umożliwi złożenie deklaracji podatkowej w Belgii, którą należy sporządzić w oparciu o karty podatkowe Loonfiche, które przekazują belgijscy pracodawcy. To właśnie na nich wyszczególnione są zarówno dochody uzyskiwane w Belgii, jak i kwoty odprowadzanych zaliczek na podatek dochodowy.


Polecamy artykuł: Jakimi cechami powinien wyróżniać się dobry konsultant SEO? Szczegóły, na które warto zwrócić uwagę przed podjęciem współpracy


W jakim terminie należy złożyć zeznanie podatkowe w Belgii?

Chcąc rozliczyć się z dochodów uzyskiwanych w Belgii, a co za tym idzie, uzyskać zwrot nadpłaconego podatku warto pamiętać o terminach, w których należy złożyć deklarację podatkową. W przypadku rezydentów upływa on 30 czerwca każdego roku. Nierezydenci mają natomiast trochę więcej czasu na złożenie rocznej deklaracji podatkowej, ponieważ mogą zrobić to do 8 listopada. Niedopełnienie tego obowiązku lub przekroczenie obowiązujących terminów może skutkować nałożeniem kary, ponieważ złożenie rocznej deklaracji podatkowej w Belgii jest obowiązkowe nawet wtedy, gdy nie przysługuje zwrot nadpłaconego podatku.

Zwrot podatku z Belgii – ile może wynieść?

Ile może wynieść zwrot podatku z Belgii? Otóż w praktyce jest to uzależnione nie tylko od wysokości uzyskiwanych dochodów, ale również ulg i odliczeń, z których może skorzystać dana osoba. Istotne jest zatem to, by nie tylko dokładnie przeanalizować swoją sytuację, ale również zapoznać się z belgijskimi przepisami, które zostały opisane pod linkiem: https://www.decret.pl/zwrot-podatku-z-belgii/. Warte podkreślenia jest także to, że jeżeli dochody uzyskiwane w Belgii stanowią minimum 75% wszystkich dochodów podatnika i nie przekraczają jednocześnie kwoty wolnej od dochodu obowiązującej w danym roku to możliwe jest uzyskanie pełnego zwrotu podatku z Belgii.

Podsumowując należy stwierdzić, że zwrot podatku z Belgii wynika z różnicy pomiędzy kwotą wpłaconych zaliczek na podatek dochodowy, a wysokością naliczonego podatku za dany rok. Jego uzyskanie jest możliwe dzięki wypełnieniu obowiązku rozliczenia się z tamtejszym urzędem skarbowym.