{"vars":{{"pageTitle":"Jak budowa światłowodów w gminach wspiera walkę z wykluczeniem cyfrowym?","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["material-partnera"],"pagePostAuthor":"Sławomir Kowalski","pagePostDate":"23 stycznia 2025","pagePostDateYear":"2025","pagePostDateMonth":"01","pagePostDateDay":"23","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":734807}} }
300Gospodarka.pl

Jak budowa światłowodów w gminach wspiera walkę z wykluczeniem cyfrowym?

Bariery finansowe, brak umiejętności i dostępu do edukacji w zakresie korzystania z sieci, obawy przed nowymi technologiami – to zaledwie kilka z przyczyn wykluczenia cyfrowego. Z tym zjawiskiem borykają się głównie mieszkańcy małych miejscowości. Samorządy terytorialne, które chcą rozwijać kompetencje cyfrowe lokalnych społeczności i ułatwić im codzienne życie, powinny inwestować w budowę infrastruktury światłowodowej.

Czym wyróżnia się infrastruktura światłowodowa?      

Światłowód pozwala na stabilną transmisję danych na dużą odległość – nawet do odbiorcy końcowego znajdującego się kilkaset kilometrów od centrali. Użytkownicy internetu cieszą się niezakłóconym połączeniem podczas trudnych warunków atmosferycznych. Co więcej, infrastruktura światłowodowa nie jest podatna na interferencje elektromagnetyczne. To oznacza, że bezproblemowo przesyła sygnał do gospodarstw domowych znajdujących się w pobliżu linii wysokiego napięcia. Światłowód ma znacznie mniejsze zapotrzebowanie na energię w porównaniu ze starszymi rozwiązaniami, więc wspiera optymalizację kosztów i walkę z globalnym ociepleniem. 

Dlaczego samorządy terytorialne powinny inwestować w budowę światłowodów? 

Intensywny rozwój technologii FTTH (Fiber To The Home) pozwolił na udostępnienie szybkich usług internetowych milionom gospodarstw domowych w Polsce. Budowa światłowodu jest możliwa pomimo ograniczeń związanych ze skomplikowaną topografią, szczególnie w gminach wiejskich, które znajdują się w pobliżu górzystych terenów. Nowoczesna infrastruktura światłowodowa wspiera rozwój gospodarczy, podnosi jakość nauczania oraz ułatwia uczestnictwo mieszkańców w życiu społecznym. Co więcej, przedsiębiorcy w gminach o charakterze turystycznym mogą promować działalność online, zdobywając nowych klientów. Wójtowie podkreślają, że reklamowanie lokalnych biznesów w sieci może zastąpić tradycyjne billboardy, które wpływają negatywnie na odbiór malowniczych krajobrazów. 

Jak infrastruktura światłowodowa ułatwia walkę z wykluczeniem cyfrowym? 

Budowa światłowodu dla mieszkańców gmin i powiatów sprzyja rozwojowi cyfrowemu małych, lokalnych społeczności pod wieloma kątami.