{"vars":{{"pageTitle":"Kostrzyńsko-Słubicka Strefa Ekonomiczna i Polska Strefa Inwestycji","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["material-partnera"],"pagePostAuthor":"Amelia Suchcicka","pagePostDate":"29 kwietnia 2022","pagePostDateYear":"2022","pagePostDateMonth":"04","pagePostDateDay":"29","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":298419}} }
300Gospodarka.pl

Kostrzyńsko-Słubicka Strefa Ekonomiczna i Polska Strefa Inwestycji

Polska Strefa Inwestycji to instrument, dzięki któremu przedsiębiorcy mogą uzyskać ulgę podatkową na realizację nowej inwestycji. Można z niego skorzystać na terenie całej Polski, niezależnie od wielkości firmy. Wsparcie przyznawane jest firmom z sektora przemysłu oraz nowoczesnych usług.

Wsparcie ma formę zwolnienia z podatku dochodowego CIT lub PIT, w związku z realizacją nowej inwestycji. Jako nową inwestycję traktuje się utworzenie nowego zakładu, zwiększenie zdolności produkcyjnej istniejącego zakładu, dywersyfikację produkcji zakładu poprzez wprowadzenie produktów uprzednio nieprodukowanych w zakładzie lub zasadniczą zmianę procesu produkcyjnego istniejącego zakładu. Limit zwolnienia z podatku dochodowego liczony jest jako procent od kosztów nowej inwestycji czyli poniesionych nakładów inwestycyjnych lub 2-letnich kosztów zatrudnienia nowych pracowników. Na obszarze zarządzanym przez Kostrzyńsko-Słubicką Specjalną Strefę Ekonomiczną wynosi nawet do 60 proc. kosztów całej inwestycji.

Intensywność tej formy pomocy publicznej zależy od wielkości przedsiębiorstwa i lokalizacji inwestycji. Aby otrzymać ulgę przedsiębiorca musi spełniać jednoznacznie określone kryteria jakościowe i ilościowe Po otrzymaniu decyzji o wsparciu, czyli zwolnienia z podatku dochodowego, przedsiębiorca korzysta z niego przez 10,12 lub 15 lat albo do momentu wykorzystania limitu zwolnienia.
Polska Strefa Inwestycji sprawdza się wzorowo jako zachęta inwestycyjna. Coraz więcej mikro, małych i średnich przedsiębiorców decyduje się na nowe inwestycje. To już prawie połowa wszystkich inwestycji. Polska staje się jednym z najbardziej atrakcyjniejszych miejsc do inwestowania również dla inwestorów zagranicznych. Głównym celem polityki inwestycyjnej jest nie tylko przyciąganie inwestorów, lecz również zachęcanie do dalszego rozwoju w kraju, rozbudowywania, zwiększania zdolności produkcyjnych i rozwoju. Skutkiem takich działań ma być powstanie długofalowych a zatem trwałych powiązań gospodarczych, co zaowocuje powstaniem złożonych łańcuchów gospodarczych.

Jakie szanse daje Polska Strefa Inwestycji?

Oprócz widocznego wzrostu liczby inwestycji krajowych i zagranicznych, należy również wymienić wzrost dochodów mieszkańców i lokalnych budżetów, poprawienie się jakości miejsc pracy i większa aktywizacja zawodowa mieszkańców, jak również rosnąca konkurencyjność danych regionów.

Jak starać się o wsparcie?

Przedsiębiorca, który chce inwestować na wybranym terenie powinien zgłosić się do jednej z 14 Specjalnych Stref Ekonomicznych zarządzającej danym obszarem. Następnie po konsultacjach ze Strefą może złożyć odpowiedni wniosek, a jego inwestycja jest weryfikowana na podstawie kryteriów jakościowych i ilościowych. Firma, która je spełni otrzymuje wsparcie, które jest niebywałym ułatwieniem rozwoju biznesu.

Kostrzyńsko-Słubicka Specjalna Strefa Ekonomiczna

Kostrzyńsko-Słubicka Specjalna Strefa Ekonomiczna obejmuje zasięgiem swojego oddziaływania Województwo Lubuskie, Zachodniopomorskie i Wielkopolskie i jest tym samym jedną z większych i najszybciej rozwijających się stref w kraju. Od 1997 roku z sukcesami obsługuje polskich i zagranicznych inwestorów. Po wprowadzeniu w 2018 roku Polskiej Strefy Inwestycji, KSSSE notuje z roku na rok coraz lepsze wyniki. Efekty widoczne są jak na dłoni, pomimo ciężkiego dla gospodarki czasu pandemii i wielu ograniczeń w funkcjonowaniu przedsiębiorstw.

Rok 2021 K-S SSE zamknęła z aż 59 decyzjami na łączną sumę kosztów inwestycyjnych w wysokości 5,3 mld złotych. W porównaniu do 2020 roku to trzykrotnie lepszy wynik, żeby nie powiedzieć absolutny rekord. Nowe inwestycje zainicjują powstanie prawie 1300 nowych miejsc i zagwarantują utrzymanie ponad 15 000 istniejących miejsc pracy.