{"vars":{{"pageTitle":"Kto nadzoruje proces wyznaczania WIBOR?","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["material-partnera"],"pageAttributes":["kredyty","wibor"],"pagePostAuthor":"Sławomir Kowalski","pagePostDate":"29 lutego 2024","pagePostDateYear":"2024","pagePostDateMonth":"02","pagePostDateDay":"29","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":684871}} }
300Gospodarka.pl

Kto nadzoruje proces wyznaczania WIBOR?

Wskaźnik referencyjny WIBOR (Warsaw Interbank Offered Rate) jest to wysokość oprocentowania, na podstawie której banki udzielają sobie wzajemnie pożyczek. WIBOR jest wskaźnikiem zmiennym, który jest ustalany w każdy dzień roboczy o godzinie 11.00. Sposób ustalania i przekazywania danych, które służą określeniu wartości WIBOR, podlega ścisłym procedurom, nad którymi czuwa profesjonalny podmiot – GPW Benchmark.

Znaczenie wskaźnika WIBOR

Wskaźnik WIBOR ma bardzo duże znaczenie dla całego systemu finansowego w Polsce, ponieważ służy do mierzenia ceny pieniądza na rynku. Na jego podstawie wyznaczane jest oprocentowanie kredytów hipotecznych, kredytów gotówkowych lub takich produktów oszczędnościowych, jak obligacje skarbowe i korporacyjne. Ma duży wpływ na decyzje gospodarstw domowych (kredyty hipoteczne), przedsiębiorstw (np. kredyty inwestycyjne, leasing), czy inwestorów (np. inwestycje w obligacje).

Dlatego tak ważne jest prawidłowe funkcjonowanie tego wskaźnika i nadzór administratora, który weryfikuje proces wyliczania WIBOR.

Kto jest administratorem WIBOR w Polsce?

W Polsce od 16 grudnia 2020 roku administratorem WIBOR jest spółka GPW Benchmark. Na podstawie zezwolenie wydanego przez Komisję Nadzoru Finansowego spółka prowadzi działalność jako administrator wskaźników referencyjnych stóp procentowych, w tym wskaźników WIBOR.

Spółka GPW Benchmark został również wpisany do właściwego rejestru ESMA (Europejskiego Urzędu Nadzoru Giełd i Papierów Wartościowych). Organ ten potwierdził, że proces wyznaczania WIBOR-u jest zgodny z przepisami unijnymi.

GPW Benchmark jest spółką zależną Giełdy Papierów Wartościowych i jest kontrolowana pośrednio przez Skarb Państwa oraz Komisję Nadzoru Finansowego.

GPW Benchmark to profesjonalny podmiot, który jest odpowiedzialny za nadzór nad procesem ustalania stawek WIBOR oraz za zapewnienie uczciwości i przejrzystości tego procesu. Jako administrator WIBOR odgrywa kluczową rolę w utrzymaniu integralności tego wskaźnika referencyjnego na polskim rynku finansowym.

Administrator WIBOR monitoruje proces ustalania stawek WIBOR przez banki uczestniczące w rynku międzybankowym. Daje w ten sposób gwarancję, że proces ten odbywa się zgodnie z ustalonymi zasadami i procedurami. Dodatkowym potwierdzeniem tej zgodności jest współpraca  zdministratora WIBORz odpowiednimi organami nadzoru finansowego, które stale monitorują procedurę wyznaczania tego wskaźnika. Działalność administratora jest ujęta w sztywne ramy, a cały proces ustalania WIBOR podlega ścisłej kontroli. Dzięki temu WIBOR spełnia wszelkie przesłanki legalności i wiarygodności.

Administrator WIBOR publikuje codziennie stawki WIBOR dla różnych terminów na swojej stronie internetowej www.gpwbenchmark.pl.

Zgodność stawki referencyjnej WIBOR z prawem Unii Europejskiej

Metoda opracowywania WIBOR jest zgodna nie tylko z prawem polski, ale również z prawem unijnym, które jest opisane w rozporządzeniu BMR Parlamentu Europejskiego i Rady UE.

Rozporządzenie BMR to dokument, który określa zasady opracowywania wskaźników referencyjnych, a także ramy działania administratorów stawek referencyjnych, podmiotów dostarczających dane oraz podmiotów wykorzystujących stawki w produktach finansowych.

W jaki sposób wyznaczana jest stawka WIBOR?

Stawka WIBOR dla większości terminów wyznaczana jest w trakcie fixingu, który odbywa się w każdy dzień roboczy o godzinie 11.00.  Wyjątkiem są stawki dla terminów WIBOR ON overnight (O/N) i WIBOR TN toworrow/next (T/N), dla których obowiązuje godzina 17.00. W wyznaczonej porze zgłaszane są tzw. kwotowania wiążące, czyli stawki, w oparciu o które banki są zobligowane zawierać między sobą transakcje na rynku międzybankowym. Średnia z tych kwotowań stanowi bazę do wyznaczenia WIBOR-u.

Procedura obliczania stawki WIBOR jest zgodna z Rozporządzeniem BMR i składa się z następujących etapów:

Procedura wyznaczania stawki WIBOR jest opisana w regulaminie fixingu stawek referencyjnych, a za jego opracowanie odpowiedzialny jest administrator stawek referencyjnych.

Tutaj sprawdzisz najważniejsze informacje o wskaźnikach WIBOR i WIRON.