{"vars":{{"pageTitle":"Ład korporacyjny szczególnie ważny w czasie kryzysów","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["material-partnera"],"pageAttributes":["audyt","konferencja","kongres","lad-korporacyjny","pana","polska-agencja-nadzoru-audytowego","raportowanie-niefinansowe","rewident","sprawozdanie-finansowe"],"pagePostAuthor":"Sławomir Kowalski","pagePostDate":"10 listopada 2022","pagePostDateYear":"2022","pagePostDateMonth":"11","pagePostDateDay":"10","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":398001}} }
300Gospodarka.pl

Ład korporacyjny szczególnie ważny w czasie kryzysów

Poprzez nasze działania chcemy wspierać budowanie stabilnych przedsiębiorstw, które będą miały instrumenty konieczne do przeciwdziałania sytuacjom kryzysowym. Konferencja „Ład korporacyjny 2022”, która odbędzie się online 17 listopada br. ma na celu pobudzenie dyskusji o receptach na nadchodzące, trudne czasy i możliwy globalny kryzys gospodarczy – mówi prezes PANA, Marcin Obroniecki.

 

Przed nami kolejna edycja konferencji Polskiej Agencji Nadzoru Audytowego o ładzie korporacyjnym. Dlaczego Agencja zajmuje się akurat tym tematem?

Rzeczywiście, ład korporacyjny to szerokie pojęcie, znacznie wykraczające poza samą sprawozdawczość finansową, która jest głównym obszarem działania Agencji. Zauważyliśmy jednak, że w Polsce za mało dyskutuje się na temat ładu korporacyjnego. Tymczasem, stosowanie zasad ładu korporacyjnego przez przedsiębiorstwa jest kluczowe dla prawidłowego funkcjonowania gospodarki – to nie jest kwestia wyboru: jeżeli chcemy mieć rozwijającą się gospodarkę i firmy, które będą podbijać globalne rynki, to musimy dbać o to, żeby w tych firmach była odpowiednia kultura w zakresie przejrzystości działania i zarządzania, rzetelności w raportowaniu, a także poszanowanie praw mniejszościowych akcjonariuszy i innych inwestorów.

 

Obecna sytuacja w światowej gospodarce znalazła również odbicie w motywie przewodnim konferencji, którym jest „system zasad w erze niepewności”.

Uważam, że wszystkie instytucje państwowe, których zakres działania dotyczy szeroko pojętego rynku, konsumentów oraz inwestorów, powinny ramię w ramię współpracować w wypracowaniu recept na nadchodzące trudne czasy i możliwy globalny kryzys gospodarczy. Należy wykorzystywać wszelkie dostępne możliwości. Do obowiązków PANA należy między innymi prowadzenie działań edukacyjnych w zakresie rynku biegłych rewidentów i firm audytorskich i właśnie w ramach tych ustawowych zadań realizujemy konferencję. Chcemy dać bazę do budowania stabilnych instytucji, które będą miały narzędzia do odpierania kryzysów. Mówiąc nieco poetycko, ład korporacyjny może być takim drogowskazem, czy też busolą, która może pozwolić ominąć rafy niekorzystnych zjawisk gospodarczych.

 

Jaki jest związek pomiędzy kryzysami finansowymi, aferami gospodarczymi, a ładem korporacyjnym?

Niezmiernie ważny w ładzie korporacyjnym jest aspekt etyczny, który jest swego rodzaju punktem wyjścia do dobrych praktyk. Właściwie stosowany ład korporacyjny utrudnia wykonywanie malwersacji finansowych, na których mogą tracić inwestorzy. To jest korzyść ze stosowania ładu korporacyjnego, którą podkreślamy w naszych działaniach – może on zredukować potencjał potencjalnych nadużyć finansowych oraz potencjalnych nadużyć.

U podstaw najbardziej głośnych afer finansowych ostatnich lat często stał właśnie brak poszanowania dla ładu korporacyjnego. Nie jest to oczywiście remedium na całe zło – nie można powiedzieć, że wystarczy przestrzegać zasad ładu korporacyjnego żeby przedsiębiorstwo osiągnęło sukces – bo czym innym są realia biznesowe i czynniki gospodarcze. Ale historia gospodarcza największych światowych przedsiębiorstw pokazuje, że dla ich sukcesu ważne były zarówno odpowiednia strategia biznesowa, jak i respektowanie zasad ładu korporacyjnego.

 

PANA nadzoruje firmy audytorskie, w imieniu których biegli rewidenci wydają opinie o badanych sprawozdaniach finansowych. Jaka jest rola audytorów w budowie tego systemu zasad i ładu korporacyjnego?

Biegli rewidenci wykonują zawód zaufania publicznego. To znaczy, że działają w interesie publicznym. Innymi słowy, przeprowadzają oni badanie sprawozdanie finansowego pośrednio w imieniu wszystkich obywateli, w tym tych, którzy nie mają dostatecznej wiedzy z zakresu finansów i rachunkowości. Sprawozdawczość to oczywiście tylko jeden aspekt, choć kluczowy. Ale biegli rewidenci też badają mechanizmy kontroli wewnętrznej w firmach. Analizują też ogólnie ich strategię biznesową, żeby wydać opinię o tak zwanej zdolności do kontynuowania działania w kolejnych 12 miesiącach. Mają więc szerokie spojrzenie na firmę i de facto mają więcej wspólnego z analizowaniem przestrzegania zasad ładu korporacyjnego niż tylko samej sprawozdawczości. A opinia o badanym przez biegłego rewidenta sprawozdaniu nie bez powodu jest dokumentem publicznym. Dla dobra ogółu.

 

W ostatnim czasie dużo się mówi o raportowaniu niefinansowym – jaka tutaj będzie rola biegłych rewidentów?

Z regulacji unijnych wynika, że biegli rewidenci będą odgrywać ogromną rolę w procesie raportowania niefinansowego. Za kilka lat każdy biegły rewident będzie ekspertem nie tylko od finansów, rachunkowości czy podatków, ale również od zrównoważonego rozwoju. Mówiąc o ESG często stawia się nacisk na ekologię, środowisko, czy też aspekt społeczny. Niestety często pomija się ostatni w tym skrócie i jednocześnie fundamentalny aspekt, czyli „G” – governance, czyli właśnie ogólnie mówiąc sposób zarządzania jednostką. dla którego z kolei nie da się wyobrazić bez czynników związanych ze sprawozdawczością finansową, a więc i udziału biegłych rewidentów.

 

Czy konferencja organizowana jest tylko dla biegłych rewidentów?

Nie. Adresujemy ją do wszystkich zainteresowanych gospodarką i edukacją finansową. Będziemy poruszać tematy ważne z punktu widzenia inwestorów (w tym omówimy kwestię ładu korporacyjnego w mniejszych firmach – poza rynkiem podstawowym GPW), menedżerów, pracowników przedsiębiorstw, wszelkich sygnalistów, instytucji państwowych oraz instytucji finansowych. Udział w konferencji jest bezpłatny, a więcej informacji oraz formularz rejestracji znajduje się na naszej stronie internetowej (pana.gov.pl). Ład korporacyjny to wszechstronne zagadnienie, na które ma wpływ wiele czynników oraz interesariuszy.

 

Jakie wątki zostaną poruszone w ramach rozważań nad ładem korporacyjnym?

Oprócz wspomnianych wyżej zagadnień zostanie omówione, jak ład korporacyjny jest stosowany w mniejszych firmach, jak wygląda stosowanie ładu korporacyjnego w Polsce. Poruszymy również kwestię jego komunikowania i promocji, zagadnienia etyczne, a także problematykę sygnalistów. Wśród naszych panelistów będą wykładowcy akademiccy, przewodniczący komitetów audytu w spółkach giełdowych, członkowie rad nadzorczych, menedżerowie, przedstawiciele organizacji pozarządowych, instytucji państwowych i samorządu zawodowego. Nie zabraknie również zagranicznych gości, globalnie uznanych ekspertów w zakresie ładu korporacyjnego, takich jak Francine McKenna z uniwersytetu w Pensylwanii czy Matt Kelly, prowadzący portal Radical Compliance. Połączy się z nami również uznawany za jednego z najbardziej wpływowych prawników w USA profesor John C. Coffee, dyrektor Centrum Ładu Korporacyjnego w Columbia Law School.

Skąd w PANA potrzeba działań edukacyjnych?

Jesteśmy jednostką państwową, więc działamy dla ogółu społeczeństwa. To po pierwsze. Po drugie wychodzimy z założenia, że lepiej zapobiegać niż leczyć. Mówiąc wprost – zakładamy, że dzięki odpowiedniej edukacji możemy działać proaktywnie i w ten sposób przyczynić się do rozwoju rynku audytu w Polsce. Obecnie trwa również nasza kampania społeczna dotycząca znaczenia badania sprawozdań finansowych przez biegłych rewidentów. Przypominamy w niej, że wiarygodność informacji finansowej to fundament zaufania i bezpieczeństwa w gospodarce. Zachęcam do obejrzenia spotu, który dostępny jest na naszej stronie internetowej.

Spot jest elementem kampanii społecznej Polskiej Agencji Nadzoru Audytowego. Jej celem jest uświadomienie znaczenia, jakie dla bezpieczeństwa obrotu gospodarczego w Polsce ma sporządzanie badań sprawozdań finansowych.