{"vars":{{"pageTitle":"Siemens wspiera transformację cyfrową","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["material-partnera"],"pageAttributes":["csr","cyfryzacja","dekarbonizacja","material-partnera","mercedes","siemens","transformacja-energetyczna","volkswagen"],"pagePostAuthor":"Martyna Maciuch","pagePostDate":"8 czerwca 2021","pagePostDateYear":"2021","pagePostDateMonth":"06","pagePostDateDay":"08","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":145565}} }
300Gospodarka.pl

Siemens wspiera transformację cyfrową

Siemens Polska rozpoczyna wdrażanie nowej strategii opartej na cyfryzacji i zrównoważonej transformacji energetycznej. To odpowiedź na potrzeby zmian i obranie jeszcze bardziej nowoczesnego i ekologicznego kierunku rozwoju.

Działania firmy Siemens w Polsce od lat w dużej mierze skupiają się na infrastrukturze przemysłowej, energetycznej, budynkowej, transportowej oraz ochrony zdrowia. Dzisiaj, trzy dekady po zmianach ustrojowych, polski biznes staje przed kolejnymi wyzwaniami – transformacją cyfrową i energetyczną. To konieczność w rozwoju każdego nowoczesnego przedsiębiorstwa.

„Siemens rozpoczął działalność w 1991 roku, w czasie, kiedy polska gospodarka po dekadach zamrożenia rozpoczynała długą drogę ku gruntownej przebudowie i tworzeniu zupełnie nowych sektorów biznesu. Równie dynamiczne zmiany zachodziły w całym przemysłowym świecie, którego transformacja zmierza obecnie w kierunku powszechnej cyfryzacji. Strategia zrównoważonych działań od lat funkcjonuje już w Siemens Polska. Rozwijamy ją korzystając z coraz to nowych możliwości, jakie oferują nam nowoczesne technologie i przekuwając ją w konkretne działania. To nasze wyzwanie na kolejną dekadę” – mówi Dominika Bettman, CEO Siemens Polska.

Jednym z priorytetów Siemens Polska jest upowszechnianie cyfryzacji i wdrażanie najnowocześniejszych technologii z zakresu digitalizacji i automatyzacji w przemyśle. Firma wspiera firmy we wdrażaniu nowatorskich rozwiązań technologicznych, które prowadzą do zwiększenia efektywności i konkurencyjności. To pozwala na opracowywanie zindywidualizowanych rozwiązań wykorzystujących najnowocześniejsze technologie, takie jak robotyka, sztuczna inteligencja czy chmura.

Indeks transformacji cyfrowej przedsiębiorstw

Jednym z głównych narzędzi w tym procesie ma być opracowany przez Siemensa audyt Dojrzałości Technologicznej (Digital Enterprise Workshop). Jego efektem będzie stworzenie indywidualnego planu rozwoju przedsiębiorstw w kierunku przemysłu 4.0. Do tego celu firma wykorzystuje własne narzędzie analityczne: wskaźnik Digi Index, określający poziom transformacji cyfrowej przedsiębiorstw.

Swoje rozwiązania Siemens wprowadza m. in. w fabryce Mercedes-Benz w Jaworze. W ramach nowego systemu transportowego wdrożonych zostanie 700 podwieszanych zawieszek transportowych, za pomocą których silniki przenoszone będą przez 70 taktów montażowych – od pobrania surowego bloku silnika aż do miejsca wysyłki gotowego podzespołu. Trzy niezależne linie montażowe (200m długości każda) pozwolą na produkcję 750 tysięcy silników rocznie.

Z rozwiązań Siemens korzysta również firma Volkswagen, która w fabryce we Wrześni wprowadza infrastrukturę mechaniki transportu na linii produkcyjnej i rozwiązania do sterowania urządzeniami dopasowane do produkcji samochodów użytkowych.

„Opracowane przez nas rozwiązania techniczne zastosowane w fabryce Volkswagen Crafter we Wrześni obejmują m.in. całą gamę sterowników przemysłowych Siemens, ich oprogramowanie, linie sygnałowe odpowiedzialne za sterowanie oraz zbieranie informacji z czujników i przekazywanie ich do centralnego systemu zarządzającego produkcją” – mówi Mirosław Salwach, kierownik projektu w pionie Digital Industries Siemens Polska.

Cyfryzacja musi iść w parze z transformacją energetyczną

Transformacja cyfrowa to nie wszystko. Ważna jest również transformacja energetyczna i dekarbonizacja. W tym obszarze Siemens skupia swoje działania na podnoszeniu parametrów efektywności energetycznej i konkurencyjności klientów. Spółka promuje sprawdzone w europejskich realizacjach rozwiązania niskoemisyjne, pozwalające na obniżanie kosztów energii elektrycznej przy jednoczesnej redukcji śladu węglowego.

Nie mniej istotne jest też zrównoważenie własnej działalności. Jako pierwsza globalna firma przemysłowa Siemens postanowił jeszcze przed 2030 r. osiągnąć neutralność klimatyczną własnej działalności, zaś do roku 2050 całego łańcucha dostaw.

„Zrównoważona strategia pomoże nam pełnić rolę partnera w modernizacji naszego kraju przy jednoczesnej dbałości o środowisko naturalne. W czasach gospodarki współdzielonej i konieczności oszczędzania kurczących się zasobów coraz większe znaczenie odgrywają takie aspekty, jak racjonalne gospodarowanie surowcami i czasem oraz digitalizacja rozwiązań. Odpowiadając na te wyzwania oferujemy rynkowi kompleksowe rozwiązania dla konkretnych sektorów i przedsiębiorstw. Jeszcze mocniej stawiamy na usługi zapewniające wartość dodaną naszym klientom” – komentuje Mariusz Kondraciuk, szef Smart Infrastructure w Siemens Polska.

Celem firmy jest tworzenie spójnej, opartej na wartościach kultury organizacyjnej i działanie zgodne z założeniami odpowiedzialnego biznesu. Środki, które do tego prowadzą, to m.in. polityka less waste, zwiększanie efektywności energetycznej własnych budynków, propagowanie pracy zdalnej, odpowiedzialnego przemieszczania się ludzi czy program sukcesywnej dekarbonizacji floty. Spółka przywiązuje też dużą wagę do zagadnień związanych z różnorodnością, inkluzywnością oraz CSR.

Inteligentne miasta przyszłości – jak smart cities radzą sobie z transformacją energetyczną i co z tego wynika dla Polski