{"vars":{{"pageTitle":"Metropolia buduje swoją wielkość na danych","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["material-partnera"],"pageAttributes":["dane","gornoslasko-zaglebiowska-metropolia","impact-cee","material-partnera","metropolie","samorzad-terytorialny","slask","smart-city"],"pagePostAuthor":"Martyna Maciuch","pagePostDate":"17 czerwca 2021","pagePostDateYear":"2021","pagePostDateMonth":"06","pagePostDateDay":"17","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":149545}} }
300Gospodarka.pl

Metropolia buduje swoją wielkość na danych

Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia i jej rozwijający się projekt platformy GZM Data Store to nowa jakość w rozwoju polskiego samorządu. Pokazuje on, że inteligentne miasta żywić się będą przede wszystkim informacją oraz danymi, dostępnymi dla każdego.

Przez lata, polskie miasta i gminy inwestowały w infrastrukturę i własne zasoby, tak by sprawniej zarządzać swoimi obszarami i spełniać choć część rosnących oczekiwań mieszkańców miast. Obecnie, gdy łączą się w Polsce dwa trendy – dążenie Polaków do mieszkania bliżej metropolii oraz powszechny dostęp do narzędzi cyfrowych, polskie samorządy odkrywają nowe, potencjalnie bardzo atrakcyjne zasoby – dane.

Jednak, jak pokazują najnowsze działania i osiągnięcia Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii (GZM), tylko ich właściwe zgromadzenie i udostępnienie w formule otwartej dla wszystkich pozwoli wydobyć z tych danych energię, wiedzę oraz inicjatywę tak potrzebną polskim gminom i miastom.

„Administracje samorządów każdego dnia produkują olbrzymią ilość danych, które odpowiednio skategoryzowane i udostępnione zamieniają się w informację, wiedzę potrzebną do podejmowania decyzji dla urzędników, pozwalających efektywniej oraz taniej dostarczać lepsze usługi dla mieszkańców. One też dają paliwo do budowy nowych biznesów w oparciu o zebrane informacje” – uważa Paweł Krzyżak, zastępca dyrektora Departamentu Projektów i Inwestycji w Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii.

1700 zbiorów za 1 klik

To właśnie GZM od pewnego czasu realizuje pionierski projekt GZM Data Store, w który zaangażowało m.in. także PwC. W efekcie już zinwentaryzowano ponad 1700 zbiorów danych w 28 gminach Metropolii, uczestniczących w projekcie. Docelowo wszystkie zbiory dostępne będą w jednym miejscu w sieci i będzie mógł z nich korzystać każdy – mieszkańcy, przedsiębiorcy i inwestorzy, naukowcy czy organizacje pozarządowe.


Czytaj też: Smart miasto przyszłości – wywiad z Bożeną Leśniewską


Technicznie platforma ma dawać możliwie najwyższy poziom otwartości, czyli prezentować informacje w otwartych i ustrukturyzowanych formatach. To pozwoli na ich automatyczne przeszukiwanie, porównywanie i przetwarzanie w kategoriach związanych m.in. z planami zagospodarowania przestrzennego, zamówieniami publicznymi, zawartymi umowami i udzielonymi zezwoleniami dla przedsiębiorców, inwestycjami czy budżetem oraz mieniem gmin.

„Skatalogowane zbiory obejmują także dane związane z drogami publicznymi, instytucjami publicznymi, zabytkami kultury czy organizacjami pozarządowymi. W ramach prac skatalogowano także rejestry uchwał podejmowanych przez samorządy na szczeblu zarządów oraz rad gmin” – wyjaśnia Paweł Krzyżak.

Apetyt na lidera

Zdaniem przedstawiciela GZM, sukces pierwszej fali GZM Data Store ma spowodować, że w projekt włączy się pozostałe 13 gmin z GZM, tym bardziej, że dane o transporcie czy zanieczyszczeniu powietrza dotyczą całej Metropolii. Ich cyfryzacja i uzupełnianie, uaktualnianie w trybie ciągłym oraz automatycznym mają dać impuls do powstania nowych usług dla mieszkańców Metropolii.

„Otwarte dane to obecnie jeden z najgorętszych tematów w inteligentnych miastach. To rozwiązanie strukturalnie zwiększające transparentność działań i postępowań administracji, a jednocześnie narzędzie do szybkiego reagowania na zmieniające się potrzeby mieszkańców” – wskazuje przedstawiciel GZM.

Z części przyszłych funkcjonalności GZM Data Store można korzystać już teraz: wstępna wersja platformy znajduje się w menu głównym na stronie internetowej GZM (www.metropoliagzm.pl). Udostępnione zostały tam już informacje dotyczące m.in. rozkładów jazdy i lokalizacji przystanków, historycznej bazy lokalizacji GPS autobusów czy informacje dotyczące wyposażenia pojazdów komunikacji miejskiej.

To dziesiątki gigabajtów informacji, obecnych stale w aplikacjach mieszkańców GZM – już dziś korzystają z tych danych np. twórcy aplikacji do planowania podróży. Te i inne, nadchodzące otwarte dane pozwolą dużo lepiej zoptymalizować, skoordynować przyszłe działania gmin i pomogą im skorzystać z najnowocześniejszych trendów rozwojowych w klimacie „smart city”. A GZM ma ambicję stać się regionalnym liderem właśnie w tej dziedzinie.

Inteligentne miasta przyszłości – jak smart cities radzą sobie z transformacją energetyczną i co z tego wynika dla Polski