Jak zadbać, aby siedziba była bezpieczna, a każda wizyta w firmie została odnotowana? Rozwiązaniem jest profesjonalna kontrola dostępu. Czym jest taki system? Na czym polega jego działanie? Kiedy i dlaczego warto go wdrożyć? Odpowiadamy.
Co to jest system kontroli dostępu i jak działa?
System kontroli dostępu jest sposobem zarządzania wejściami na teren danego obiektu oraz wyjściami z niego. Może nim być firmowy teren (wjazd za bramę/szlaban), cały budynek lub jego obszar albo konkretne pomieszczenia – np. takie, w których znajdują się ważne, poufne dokumenty.
Kontrola dostępu pozwala m.in.:
- kontrolować to, kto ma prawo wejścia na dany teren, a kto nie;
- identyfikować osoby, które „wkraczają” do konkretnej strefy oraz rejestrować czas wejścia i wyjścia pracowników oraz gości;
- wyznaczać strefy dostępu dla pracowników mających określone poziomy uprawnień;
- ustalać harmonogramy wejść dopasowane do godzin pracy danych osób lub ich grup;
- zarządzać możliwością korzystania z parkingu firmowego – tak, aby mogły na niego np. wjechać tylko auta służbowe, o z góry zdefiniowanych numerach rejestracyjnych.
System najczęściej składa się z:
- oprogramowania umożliwiającego nadawanie uprawnień, generowanie raportów, weryfikowanie stanu urządzeń etc.;;
- kontrolerów;
- terminali;
- metod uwierzytelniania – to np. zbliżeniowe karty kontroli dostępu, kody PIN, biometria, breloki RFID, Beacony (bikony)
Konfiguracja instalacji, jak również zakres działania systemu są zawsze dostosowane do konkretnych wymogów i oczekiwań danej organizacji.
Dlaczego trzeba stosować systemy kontroli dostępu?
Chociaż stosowanie kontroli dostępu nie jest obowiązkiem, a opcją, nowoczesne przedsiębiorstwa chętnie wdrażają systemy tego rodzaju. Powód jest prosty: inwestycja w to rozwiązanie przynosi szereg korzyści związanych z poprawą bezpieczeństwa oraz optymalizacją wielu procesów.
Kontrola dostępu przekłada się na:
- skuteczniejsze zabezpieczenie obszarów, w których powinny przebywać tylko wyznaczone osoby ( np. zaplecze sklepu, firmowe archiwum, magazyn, serwerownia itp.);
- sprawniejsze wykrywanie nieprawidłowości, np. nieautoryzowanego dostępu do danego miejsca;
- przyspieszenie wejścia/wyjścia na dany teren – system działa w sposób zautomatyzowany, a weryfikacja poszczególnych osób zajmuje mu ułamki sekund; dzięki temu można uniknąć np. długich kolejek przy wjeździe na firmowy parking albo porannym wejściu do budynku;
- możliwość bardzo łatwego wydzielania stref dostępu;
- uniknięcie problemów ze zgubionymi kluczami – zwłaszcza gdy autoryzacja odbywa się np. na podstawie biometrii czy kodów dostępu;
- zweryfikowanie wydajności pracowników oraz czasu faktycznie poświęcanego na pracę w ciągu dnia.
Wachlarz zalet wdrożenia takiego systemu jest znacznie szerszy, a zakres korzyści zależy m.in. od branży Twojej działalności czy specyfiki obiektu, w którym pracujesz. Dlatego opłacalność zastosowania kontroli dostępu warto omówić ze specjalistami.
Dostępne rozwiązania
Na rynku można znaleźć szeroką gamę systemów kontroli dostępu. Poszczególne rozwiązania różnią się m.in.:
- poziomem zaawansowania technologicznego (np. tym, jakie metody identyfikacji są wykorzystywane);
- stopniem elastyczności i skalowalności – a zatem dopasowania pod kątem funkcjonalności do bieżących potrzeb i zasobów organizacji;
- łatwością obsługi i zakresem działania.
Dlatego, zanim wybierzesz konkretny produkt, porównaj dostępne opcje. Coraz większą popularnością cieszą się rozwiązania marki Rosslare – m.in. z uwagi na szyfrowanie przesyłania danych dla zapewnienia maksymalnego poziomu bezpieczeństwa oraz skalowalność rozwiązania . Więcej informacji na ich temat, a także opis poszczególnych funkcjonalności oraz całą ofertę od Rosslare znajdziesz na stronie https://rosslare.pl. Sprawdź i oceń, czy to rozwiązanie dla Twojego biznesu.