{"vars":{{"pageTitle":"Na początku zawsze jest pomysł [MATERIAŁ PARTNERA]","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["material-partnera"],"pageAttributes":["impact-cee","ncbr"],"pagePostAuthor":"Zespół 300Gospodarki","pagePostDate":"23 listopada 2020","pagePostDateYear":"2020","pagePostDateMonth":"11","pagePostDateDay":"23","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":71354}} }
300Gospodarka.pl

Na początku zawsze jest pomysł [MATERIAŁ PARTNERA]

Zanim gotowy produkt lub usługa trafią do odbiorcy, firma musi poświęcić miesiące, a czasami nawet lata, na prace badawcze i eksperymenty, ale na początku zawsze jest pomysł. Właśnie ten moment jest kluczowy dla rozwoju każdego biznesu, bo ktoś ten pomysł musi dostrzec, zrealizować i – co najważniejsze – wesprzeć finansowo.

Dzisiaj przedsiębiorcy mogą skorzystać z pomocy Narodowego Centrum Badań i Rozwoju, które w ramach programu BRIdge Alfa wspomaga, dzięki Funduszom Europejskim, nowatorskie projekty we wczesnej fazie rozwoju. Program został uruchomiony w 2016 roku i poza wspieraniem projektów zwiększa zaangażowanie inwestorów prywatnych w badania i rozwój. Całość programu opiera się na ponad 60 funduszach venture capital, wyłonionych w drodze dwóch konkursów, które wyszukują najlepsze pomysły naukowców i przedsiębiorców oraz wspierają je w fazie seed i pre-seed, a więc wtedy, gdy ryzyko niepowodzenia jest największe. Młode spółki mogą również same zgłaszać się do funduszy, przedstawiając pomysł i biznesplan.
Program BRIdge Alfa dedykowany jest młodym spółkom technologicznym, które potrzebują środków na sfinansowanie badań i rozwoju projektu. Maksymalna kwota dofinansowania to około 1 mln zł, z czego 80 proc. pochodzi ze wsparcia NCBR, a 20 proc. to fundusze pozyskane od inwestorów prywatnych. W zamian za współfinansowanie projektu otrzymują oni udziały w spółce proporcjonalne do zainwestowanych środków. Do tej pory wsparcie otrzymało już ponad 400 spółek na łączną kwotę 440 milionów zł. Projekty realizowane są w całej Polsce, a wiele z nich już wprowadziło swoje pomysły na rynek. Fundusze BRIdge Alfa wybierają pomysły pod kątem potencjału biznesowego i technologicznego oraz możliwości skutecznej komercjalizacji. Może to być również pomysł na udoskonalenie już istniejącego produktu, na przykład dodanie funkcji, których oczekują użytkownicy. Tak wyselekcjonowane projekty mają większe szanse na rozwój, a z czasem wejście na rynek i zaoferowanie klientom nowatorskich produktów lub usług.

Jednym z doskonałych przykładów udanej współpracy z NCBR jest narzędzie biznesowe stworzone przez firmę Taketask S.A. Całość produktu opiera się na systemie optymalizującym, który dystrybuuje zadania biznesowe do rozproszonych odbiorców w oparciu o mechanizm predykcyjny. Dzięki temu TakeTask zwiększa wydajność i dokładność pracy, a także usprawnia komunikację wewnątrz przedsiębiorstwa. Platforma umożliwia tworzenie zadań, szkoleń i informacji, a następnie delegowanie ich do odpowiednich osób w odpowiednim czasie i miejscu oraz otrzymywanie informacji zwrotnych.
Kolejny przykład na rozwinięcie pomysłu z pomocą NCBR to projekt ławki solarnej stworzony przez firmę Seedia sp. z o.o. Ławka zapewnia możliwość ładowania telefonu komórkowego, posiada router WiFi, czujnik smogu i inne funkcjonalności smart city. Pozyskane dzięki NCBR środki zostały przeznaczone na prace badawczo-rozwojowe, produkcję oraz działania sprzedażowe i marketingowe.

Z kolei projekt firmy SiDLY ma na celu zaprojektowanie i produkcję systemu telemedycznego opartego o opaskę na nadgarstek. Na system składa się urządzenie medyczne w formie opaski na rękę, platforma telemedyczna oraz aplikacja iOS i Android. SiDLY Care pozwala na monitorowanie ważnych parametrów życiowych, a w przypadku sytuacji alarmowej na szybką reakcję.

Najprostszym sposobem na uzyskanie finansowania z NCBR jest udział w konkursach grantowych, w których wsparcie może sięgać nawet 80 proc. wartości projektu. Każdego roku organizowanych jest kilkadziesiąt naborów w ramach Funduszy Europejskich, programów krajowych oraz międzynarodowych. Więcej informacji na temat możliwości wsparcia można znaleźć na stronach NCBR.