Polska gospodarka traci rocznie miliardy złotych tylko ze względu na dyskryminację wobec społeczności LGBT+ – oceniają eksperci Open For Business, koalicji globalnych przedsiębiorstw i po raz pierwszy w Warszawie organizują publiczną debatę na ten temat. Wydarzenie odbędzie się w ramach Miesiąca Równości warszawskiej Parady Równości.
W ten sposób też organizacja inauguruje swoją działalność w Polsce, namawiając polskie firmy do przystąpienia do koalicji. Konferencji patronuje portal 300gospodarka.
Jak wynika z opublikowanego raportu Open For Business, każdego roku dyskryminacja wobec społeczności LGBT+ kosztuje polską gospodarkę 4,6-9,5 mld zł. To stanowi ok. 0,21 – 0,43 proc. krajowego PKB. Eksperci podkreślają, że tylko przedsiębiorstwa działające w sposób otwarty i inkluzywny osiągają lepsze wyniki na rynku względem swojej konkurencji, zarówno w ujęciu globalnym, jak i w Europie Środkowo-Wschodniej. A co więcej, ich zdaniem w krajach sprzyjających otwartości na osoby LGBT+ odnotowuje się niższy poziom korupcji.
– Nasza analiza wykazała również związek pomiędzy innowacyjnością przedsiębiorstw a stanem praw osób LGBT+. Przedsiębiorstwa, które stawiają na różnorodność swoich zespołów, wyprzedzają swoich konkurentów w dziedzinie innowacyjności – twierdzi George Perlov, reprezentujący globalną koalicję firmy wspólnie działające przeciwko dyskryminacji osób LGBT+ – Open For Business.
Jak dodaje ekspert, świadomość takiej zależności wśród polskiego biznesu jest niewielka.
– Dlatego postanowiliśmy rozpocząć naszą działalność w Polsce i tu na miejscu wskazywać biznesowi, że za otwartością idzie realny zysk. Trwający Miesiąc Równości to dobry czas, aby zacząć w końcu dyskusje na ten temat. Tym bardziej, że widzimy, że wiele organizacji i firm jest gotowych do tego, by wspólnie działać w tym zakresie – zaznacza George Perlov.
Organizacja chce zmieniać postawy wobec społeczności LGBT+ w Polsce, zaczynając od polskich przedsiębiorców, samorządowców i decydentów. W ramach trwającego właśnie Miesiąca Równości warszawskiej Parady Równości w Warszawie ta międzynarodowa koalicja, organizuje publiczną dyskusję na ten temat w gronie ekspertów z dziedziny ekonomii, liderów środowisk biznesowych, a także przedstawicieli samorządów i organizacji pozarządowych. Wśród uczestników znaleźli się m.in. prof. Witold Orłowski, główny doradca ekonomiczny w PwC, Ewa Balcerowicz, wiceprzewodnicząca Rady Towarzystwa Ekonomistów Polskich, Marcin Tomaszewski z Europejskiego Banku Odbudowy i Rozwoju, a także przedstawiciele Ambasady Brytyjskiej, reprezentacji samorządów miast Warszawy, Krakowa, Wrocławia oraz Magdalena Kotlarczyk z Google. Swoje wystąpienie będzie miał również Robert Biedroń, eurodeputowany i były prezydent Słupska.
– W trakcie wydarzenia przeanalizujemy wyniki naszego raportu na temat wpływu dyskryminacji wobec osób LGBT+ na polską gospodarkę. Uczestnicy – przedstawiciele biznesu – podzielą się również doświadczeniami i spostrzeżeniami. Zaprosiliśmy także polskich samorządowców, by porozmawiać z nimi o roli lokalnych ojczyzn w tym procesie. Mamy nadzieję, że będzie to pierwszy krok do tego, aby wskazać rozwiązanie tego problemu – mówi George Perlov.
Wydarzenie organizowane jest w partnerstwie z Google, Rainbow Network, Natwest Group w Polsce, Deloitte oraz CIC Warsaw pod patronatem Karty Różnorodności. Patronat medialny sprawuje portal 300gospodarka oraz magazyn „Replika”.
Agenda i rejestracja na wydarzenie możliwa jest na stronie: https://open-for-business.org/poland-open-for-business-summit-2022