{"vars":{{"pageTitle":"Pięć działań, które poprawią efektywność energetyczną nieruchomości","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["material-partnera","news"],"pageAttributes":["efektywnosc-energetyczna","instalacja-elektryczna","najnowsze","nieruchomosci","ocieplenie","stolarka-okienna","termomodernizacja"],"pagePostAuthor":"Sławomir Kowalski","pagePostDate":"13 lutego 2024","pagePostDateYear":"2024","pagePostDateMonth":"02","pagePostDateDay":"13","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":675427}} }
300Gospodarka.pl

Pięć działań, które poprawią efektywność energetyczną nieruchomości

Efektywność energetyczna to jeden z najważniejszych parametrów, który sprawdzany jest w nowych budynkach. Jest to wartość, która informuje o tym, jaki jest stopień przygotowania nieruchomości do tego, aby domownikom zapewnić maksymalny komfort cieplny przy możliwie najniższym zużyciu energii do jego ogrzania bądź ochłodzenia. Co należy zrobić, aby móc poprawić ten wskaźnik? Na lepszą efektywność energetyczną wpływ może mieć termomodernizacja. Jest to proces, który ma na celu zmniejszenie zapotrzebowania na energię cieplną do ogrzania budynku.

Modernizacja systemu grzewczego

Wiele starych systemów, które montowane były kilkanaście lub kilkadziesiąt lat temu, nie spełnia już restrykcyjnych norm, które są potrzebne do zapewniania właściwej efektywności energetycznej. Może się więc okazać, że będzie potrzebna całkowita wymiana, jednak przeważnie jest ona niezwykle droga i wiąże się z generalnym remontem, a niekiedy jest nawet niemożliwa do wykonania.

Jest to temat ważny, tym bardziej że w przyszłości będzie dążyło się także do wykorzystania ekologicznych systemów grzewczych, które nie będą miały negatywnego wpływu na środowisko naturalne. Oznacza to, że wszystkie budynki – prędzej lub później – będą musiały być dostosowane do jednakowych norm.

Wykonanie ocieplenia dla przegród zewnętrznych budynku

Do ulepszenia termoizolacji Należy wykorzystać do tego odpowiednie materiały, aby mieć pewność, że ocieplenie będzie spełniać właściwie swoją funkcję. Wśród najbardziej polecanych materiałów można znaleźć wełnę mineralną (skalną i szklaną), styropian (polistyren ekspandowany EPS), polistyren ekstrudowany XPS, piankę poliuretanową, płyty wiórowo-cementowe oraz inne materiały izolacyjne do wdmuchiwania lub wsypywania. Wykonanie ocieplenia sprawia, że dochodzi do zwiększenia temperatury na powierzchni przegrody od strony mieszkania.

Wykonanie ocieplenia dla innych przegród

Ocieplenie nie dotyczy tylko zewnętrznej części budynku – nie można zapominać też o stropach, podłogach, jak również dachach. Skupienie się na tych obszarach w znacznym stopniu możne doprowadzić do minimalizacji strat ciepła. W ten sposób zwiększa się komfort cieplny wszystkich mieszkańców, a także polepsza się efektywność energetyczna. Nawet jedna dodatkowa warstwa izolacyjna sprawia, że odpowiednia temperatura w pomieszczeniach jest w stanie utrzymywać się przez dłuższy czas, dzięki czemu budynek nie wymaga nadmiernego grzania lub chłodzenia.

W tym przypadku również należy położyć mocny nacisk na wykorzystanie właściwych materiałów do ocieplenia, aby uzyskać lepszą efektywność energetyczną w świadectwie. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o tym, jak zadbać o ten wskaźnik, wejdź na stronę Pewnylokal.pl i zobacz, co na ten temat mówią P. Semeniuk i Krzysztof Przetacznik.

Wymiana stolarki otworowej

Efektywność energetyczna nie będzie tak dobra, jeżeli w budynku nie zamontuje się właściwej stolarki okiennej i drzwiowej. W tym celu można przeprowadzić np. badania termowizyjne, jeżeli ktoś podejrzewa, że jego okna i drzwi mogą powodować duże ucieczki ciepła z powodu nieszczelności lub wadliwej budowy. Warto mieć na względzie, okna, które montowane były wiele lat temu, nie spełniają już aktualnych norm i standardów.

Modernizacja instalacji elektrycznej

O systemy elektryczne warto zadbać szczególnie wtedy, gdy ktoś zauważa, że zużycie prądu w ostatnich okresach jest coraz większe. Może być potrzebna nie tylko wymiana oświetlenia, ale także montaż bardziej energooszczędnych sprzętów. Nowoczesne urządzenia RTV i AGD są opracowane z myślą, aby móc zapewnić większe oszczędności na energii elektrycznej.

Czytaj także: