{"vars":{{"pageTitle":"PrO4Bake - aplikacja, która ograniczy marnowanie pieczywa [MATERIAŁ PARTNERA]","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["material-partnera"],"pageAttributes":["impact-cee","innowacje","irzibz-pan","produkcja-zywnosci"],"pagePostAuthor":"Zespół 300Gospodarki","pagePostDate":"17 grudnia 2020","pagePostDateYear":"2020","pagePostDateMonth":"12","pagePostDateDay":"17","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":73420}} }
300Gospodarka.pl

PrO4Bake – aplikacja, która ograniczy marnowanie pieczywa [MATERIAŁ PARTNERA]

Jak nie marnować pieczywa? Wkrótce pomoże w tym aplikacja PrO4Bake stworzona dzięki olsztyńskim naukowcom.
Szacuje się, że w Polsce marnuje się ok. 9 mln ton żywności rocznie. Prawie połowa wyrzucanego jedzenia to pieczywo. Przyczyny tego problemu są złożone, a jednym z czynników jest nadmierna produkcja.

Jak nie marnować pieczywa

W naszym kraju powstaje tygodniowo średnio kilka ton odpadów piekarniczych. Terminem tym określa się nie odpady poprodukcyjne, a wyroby, których nie udaje się sprzedać przez piekarnię. Nie ma co z nimi zrobić, a ponieważ pieczywo z czasem się zsycha, nie nadaje się do spożycia. To oznacza ogromne marnotrawstwo żywności, która mogłaby zostać skonsumowana, ale także i energii.

Olsztyńscy naukowcy z Instytutu Rozrodu Zwierząt i Badań Żywności PAN mają pomysł, jak to zmienić. Rozwiązaniem nadprodukcji żywności jest aplikacja pozwalająca dostosować asortyment do potrzeb lokalnej społeczności, stworzona w ramach projektu PrO4Bake.

Z zalet aplikacji skorzystają głównie małe i średnie piekarnie, które są w stanie odpowiadać na bieżąco na indywidualne preferencje lokalnej społeczności. W przypadku wielkoskalowej produkcji przemysłowej, nie ma takiej opcji.
Piekarnia 2.0

W projekcie PrO4Bake bierze udział kilka krajów. Poza Polską, wymienić należy: Szwecję, Danię, Hiszpanię, Niemcy i Włochy. Podstawą działania aplikacji są badania konsumenckie. Stworzona na tej podstawie analiza uwzględni wymagania i oczekiwania konsumentów. Prototyp algorytmu ma opracować firma Siemens.
– Wskazujemy piekarniom przede wszystkim gdzie można inaczej poprowadzić proces. Już rozgrzany piec można wykorzystać do wypieczenia innego wyrobu, co ograniczy niepotrzebne zużycie energii – mówi dr hab. Małgorzata Wronkowska, koordynatorka projektu Pro4Bake w Polsce.

Dzisiaj piekarzom trudno jest dostosować skalę produkcji do potrzeb klientów. W niedalekiej przyszłości może to zrobić za nich specjalny algorytm, uwzględniający nie tylko oczekiwania konsumentów, ale także inne elementy, np. warunki pogodowe czy okres roku (więcej sprzedaje się przed świętami). W ten sposób realnie ograniczone zostaną nadwyżki produkcji.
– Opracowana aplikacja zostanie skomercjalizowana poprzez szereg szkoleń, tak, aby umożliwić europejskim piekarniom dostosowanie asortymentu produktów do oczekiwanego zapotrzebowania i wyprodukowanie w piekarni tylko takiej ilości, która będzie sprzedawana. To oznacza utrzymanie na jak najniższym poziomie zarówno ilości odpadów, jak i zużycia energii – wyjaśnia dr hab. Małgorzata Wronkowska, koordynator projektu w IRZiBŻ PAN.

Komercjalizacja wkrótce

Projekt pilotażowy PrO4Bake już trwa i zakończy się w 2022 r. Wtedy też zostanie wdrożony do użytku komercyjnego, jeżeli nie pojawią się nieprzewidziane okoliczności. Do tej pory w projekcie biorą udział dwie sieci piekarni z Warmii i Mazur. Prace nad aplikacją są koordynowane przez niemiecki Uniwersytet Hohenheim. Warto wspomnieć, że projekt PrO4Bake został nominowany do nagrody EIT Innovators Award 2020.

Nauka da Społeczeństwa, Ministerstwo Nauki