{"vars":{{"pageTitle":"Strategiczne porozumienie AstraZeneca z Uniwersytetem Warszawskim","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["material-partnera"],"pageAttributes":["astra-zeneca","impact-cee","uniwersytet-warszawski"],"pagePostAuthor":"Zespół 300Gospodarki","pagePostDate":"16 lutego 2021","pagePostDateYear":"2021","pagePostDateMonth":"02","pagePostDateDay":"16","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":93416}} }
300Gospodarka.pl

Strategiczne porozumienie AstraZeneca z Uniwersytetem Warszawskim

AstraZeneca podpisała strategiczne porozumienie z Uniwersytetem Warszawskim. Kierownictwo firmy podkreśla, że współpraca z naukowcami i uczelniami wyższymi stanowi jeden z ich priorytetów. Jaka jest rola nauki w biznesie i dlaczego warto stawiać na działania ze środowiskiem naukowym?


R&D AstraZeneca w Polsce

Dla AstraZeneca jednym z podstawowych obszarów aktywności na polskim rynku jest działalność badawczo-rozwojowa. W Warszawie już od kilku lat działa Globalne Centrum Operacyjne Badań Klinicznych, odpowiedzialne za organizację i prowadzenie międzynarodowych badań klinicznych nad nowymi cząsteczkami i lekami. We wrześniu ubiegłego roku AstraZeneca, jako pierwsza globalna firma biofarmaceutyczna w Polsce, dołączyła do grona kilkudziesięciu przedsiębiorstw ze statusem Centrum Badawczo-Rozwojowego, nadawanym przez Ministra Rozwoju.

Współpraca ze środowiskiem naukowym to przyszłość

Badania i rozwój w sektorze farmaceutycznym wymagają ścisłej współpracy ze środowiskiem uniwersyteckim. – Myśląc o swojej przyszłości, firmy innowacyjne, zwłaszcza te działające w obszarze badawczo-rozwojowym, nie mogą lekceważyć ośrodków naukowych i młodych naukowców, którzy niedługo wejdą na rynek pracy. To oni są przyszłością naszej branży i przyszłością Polski – podkreśla Alina Pszczółkowska, Wiceprezes AstraZeneca Pharma Poland.

Współpraca z uniwersytetami stanowi integralną część strategii rozwoju AstraZeneca w Polsce. W czerwcu ubiegłego roku, razem z Nobel Media, Uniwersytetem Jagiellońskim, Warszawskim Uniwersytetem Medycznym i Uniwersytetem Warszawskim zorganizowane zostało wirtualne spotkanie dla studentów z noblistą w dziedzinie chemii, Aaronem Ciechanoverem, w którym wzięło udział ponad 600 studentów i młodych naukowców.

Strategiczne porozumienie z Uniwersytetem Warszawskim

W 2019 roku AstraZeneca rozpoczęła współpracę z Uniwersytetem Warszawskim. W ramach Klubu Innowacji wypracowany został schemat działania z Porozumieniem Akademickich Centrów Transferu Technologii, by w niedalekiej przyszłości móc bezpośrednio wspierać idee i pomysły napływające z polskich ośrodków naukowych.

W grudniu ubiegłego roku AstraZeneca i Uniwersytet Warszawski zacieśniły współpracę, podpisując porozumienie ramowe, którego celem jest strategiczna współpraca w obszarze wdrażania rozwiązań z zakresu nowych technologii i usług na rynkach farmaceutycznym i medycznym. Sygnatariusze chcą się również skupić na podnoszeniu kompetencji i poszerzaniu możliwości rozwoju polskiej kadry naukowej.

AstraZeneca nie zwalnia tempa

Firma zdaje sobie sprawę jak kluczowe jest wspieranie projektów oraz przedsiębiorstw na wczesnym etapie rozwoju. Poprzez program mentorski AstraZeneca oferuje wsparcie dla innowacyjnych start-upów, dzieląc się wiedzą i doświadczeniem m.in. z zakresu komercjalizacji projektów. Przedstawiciele firmy są też obecni w projektach rządowych, takich jak na przykład „Inkubator Innowacyjności 4.0”, które nakierowane są na rozwój naukowych pomysłów o wysokim potencjale komercjalizacyjnym.

Koncern dokłada również wszelkich starań, aby rozwijać i poszerzać idee doktoratów wdrożeniowych, oraz stwarza możliwość uczestniczenia w autorskim programie „Postdoc” dla pracowników naukowych posiadających już tytuł doktora. Dość unikalną inicjatywą w Polsce jest współpraca nawiązana z Wydziałem Chemii UW, dla którego eksperci AstraZeneca poprowadzą szereg zajęć i warsztatów przybliżających metodologię badań klinicznych, na kierunku „Chemia Medyczna”.