{"vars":{{"pageTitle":"Ulga IP Box 2024 – kto skorzysta i ile można zaoszczędzić?","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["material-partnera","news"],"pageAttributes":["br","dzialalnosc-badawcza","ip-box","koszty-prowadzenia-dzialalnosci","ulga"],"pagePostAuthor":"Sławomir Kowalski","pagePostDate":"25 kwietnia 2024","pagePostDateYear":"2024","pagePostDateMonth":"04","pagePostDateDay":"25","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":706332}} }
300Gospodarka.pl

Ulga IP Box 2024 – kto skorzysta i ile można zaoszczędzić?

Ulga IP Box (Innovation Box lub Patent Box), wprowadzona w 2019, jest kierowana do podatników prowadzących działalność badawczo-rozwojową. Polega na opodatkowaniu 5-procentową stawką podatkową CIT/PIT dochodów uzyskanych z komercjalizowania kwalifikowanych praw własności intelektualnej. Co to w zasadzie znaczy? Sprawdź, jak działa ta preferencja w praktyce!

IP BOX – co to? Najważniejsze informacje

Prawo do opodatkowania preferencyjną 5-procentową stawką podatkową dochodów uzyskanych z kwalifikowanych IP nie jest warunkowane wielkością firmy ani rodzajem prowadzonych prac B+R. Działalność badawczo-rozwojowa może obejmować badania naukowe lub prace rozwojowe, które są realizowane w sposób systematyczny i prowadzą do zwiększenia i wykorzystania zasobów wiedzy, oraz kreowania nowych zastosowań.

Skorzystanie z preferencji IP BOX wymusza stworzenie nowego kwalifikowanego IP lub rozwinięcie, lub ulepszenie już istniejącego. Kwalifikowane IP to prawo własności intelektualnej, które spełnia jednocześnie trzy warunki:

Ulga IP BOX – dla kogo? Te warunki musisz spełnić!

IP BOX 2024 jest odliczana od podstawy obliczenia podatku i mogą z niej skorzystać przedsiębiorcy opodatkowani w ramach skali podatkowej lub podatkiem liniowym oraz podatnicy podatku dochodowego od osób prawnych.

IP BOX – ulga: warunki skorzystania

Pozostaje zatem postawić pytanie: co może być uznane za działalność badawczo-rozwojową? Czy aby uzyskać ulgę, trzeba wykonać skomplikowane badania i dysponować własnymi laboratoriami? Okazuje się, że nie!

Chciałbyś dowiedzieć się więcej na temat podatków i możliwości ich optymalizacji? Oferujemy doradztwo podatkowe skrojone na miarę potrzeb firm z branży IT.

Działalność badawczo-rozwojowa a ulga IP BOX

Jak już wspomnieliśmy, poprzez działalność badawczo-rozwojową rozumie się systematyczne prace pozwalające zwiększyć zasoby wiedzy. Preferencja kierowana jest do wszystkich podatników, których działalność ma związek z badaniami naukowymi lub pracami rozwojowymi.

Ulga IP BOX – przykłady:

Jak zatem widzisz, nie musisz prowadzić stricte naukowych badań, aby uzyskać IP BOX. Podatek preferencyjny jest dostępny przede wszystkim dla przedsiębiorców, którzy realizują innowacyjne projekty w ramach swojej branży.

Jesteś ciekawy czy przysługują Ci jeszcze inne ulgi podatkowe? Skontaktuj się z nami, a my zajmiemy się całą resztą!

Chcesz skorzystać z ulgi IP BOX? Pomożemy Ci

TLhub specjalizuje się w rozliczaniu ulgi IP BOX dla programistów. Możesz skorzystać z naszej wiedzy i doświadczenia. Od lat współpracujemy z klientami z branży IT, pomagając im uzyskiwać maksymalne korzyści dzięki tej preferencji.
Ewidencja IP BOX, realizowana przez naszych specjalistów, będzie w pełni zgodna z wymogami ustawodawcy. Dzięki nam masz gwarancję, że nie przepłacisz podatku i będziesz mógł kontynuować swoją działalność badawczo-rozwojową. Możesz nam zaufać!