{"vars":{{"pageTitle":"Zielone inwestycje Orlenu [MATERIAŁ PARTNERA]","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["material-partnera"],"pageAttributes":["ekologia","energetyka","paliwa","pkn-orlen"],"pagePostAuthor":"Zespół 300Gospodarki","pagePostDate":"24 września 2020","pagePostDateYear":"2020","pagePostDateMonth":"09","pagePostDateDay":"24","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":63336}} }
300Gospodarka.pl

Zielone inwestycje Orlenu [MATERIAŁ PARTNERA]

PKN Orlen jest pierwszym w Europie Środkowej koncernem paliwowym, który zadeklarował osiągnięcie neutralności emisyjnej w 2050 roku. Do realizacji tego celu będzie dążył poprzez wzrost efektywności energetycznej produkcji, rozwijanie zeroemisyjnej energetyki i paliw alternatywnych, a także zielone finansowanie.

W najbliższych 10 latach PKN Orlen zainwestuje ponad 25 mln zł w projekty, które zmniejszą jego oddziaływanie na środowisko i otworzą na nowe modele biznesowe. Koncern zamierza zredukować emisję dwutlenku węgla do atmosfery o 20 proc. w ramach działalności petrochemicznej oraz o 33 proc. w procesach wytwarzania energii elektrycznej. Dotychczasowe inwestycje zwiększające efektywność energetyczną rafinerii w Płocku, czeskim Litvinowie i litewskich Możejkach zaowocowały darmowymi uprawnieniami dla ponad 80 proc. emisji dwutlenku węgla w tym segmencie działalności.

Strategia neutralności emisyjnej to przełomowy dokument, definiujący nasze podejście do biznesu w kolejnych dekadach. Chcemy być liderem transformacji energetycznej w Polsce oraz Europie Środkowej i konsekwentnie działamy w tym kierunku. Konsolidujemy polski sektor energetyczno-paliwowy, ale też intensywnie rozwijamy nowe obszary działalności. Realizacja planowanych przejęć pozwoli nam w pełni wykorzystać możliwości, jakie niosą ze sobą globalne trendy w energetyce, a także budować wartość koncernu w długiej perspektywie – mówi Daniel Obajtek, Prezes Zarządu PKN Orlen.

Koncern zrealizuje do 2030 roku ponad 60 projektów zwiększających wydajność energetyczną istniejących aktywów produkcyjnych. Natomiast w nowych projektach rafineryjnych i petrochemicznych zostaną wykorzystywane najlepsze i najbardziej efektywne emisyjnie technologie.

PKN Orlen chce także wzmocnić swoją pozycję regionalnego lidera w Europie Środkowej w obszarze biopaliw. W planach koncernu jest realizacja pięciu znaczących inwestycji w produkcję biopaliw, w tym HVO, co-HVO, UCOME, bioetanol lignocelulozowy i biometan, które w perspektywie 2030 roku pozwolą na wzrost produkcji biopaliw o ok. 500 tys. ton rocznie. PKN Orlen już dzisiaj jest istotnym producentem biopaliw, rozwijającym procesy pozyskiwania ich z surowców celulozowych, olejów roślinnych i posmażalniczych.

Nowe obszary biznesowe będące w kręgu zainteresowań PKN Orlen to przede wszystkim rozwój nisko- i zeroemisyjnych źródeł energii, takich jak elektrownie wiatrowe czy fotowoltaika. W najbliższym czasie wzrośnie też znaczenie inwestycji w sektorze technologii wodorowych i rozbudowy sieci dystrybucji paliw alternatywnych. Trwają prace przygotowawcze do realizacji hubu wodorowego we Włocławku. Nowoczesna infrastruktura ma zapewniać moc produkcyjną na poziomie 600kg/h, co da koncernowi wiodącą pozycję na polskim rynku paliw wodorowych, coraz częściej i chętniej wykorzystywanych w transporcie.

– Polska jest traktowana stereotypowo, jako kraj brudnej, węglowej energii. Tymczasem PKN Orlen, jako pierwsza firma paliwowa w Środkowej Europie, wychodzi z deklaracją o neutralności klimatycznej. To korzystnie wpływa zarówno na wizerunek Orlenu, jak i całej Polski. Dziś PKN Orlen to już nie tylko sieć stacji paliw, produkcja rafineryjna i petrochemiczna, ale też coraz bardziej rozbudowany, dynamicznie rozwijający się segment energetyczny, koncentrujący się na energetyce wiatrowej, fotowoltaice, gazie i paliwach alternatywnych. Za 10 lat połowa jeżdżących po naszych drogach samochodów nie będzie już zasilana benzyną czy olejem napędowym, więc decyzje Orlenu o budowie koncernu multienergetycznego to działanie wyprzedzające i zapewniające stabilną biznesową przyszłość – mówi Dawid Piekarz, ekspert Instytutu Staszica.

Finansowanie inwestycji zaplanowanych na najbliższe lata ma zapewnić m.in. emisja obligacji zrównoważonego rozwoju i zielone obligacje emitowane przez PKN Orlen na europejskich rynkach kapitałowych.