{"vars":{{"pageTitle":"Agencje ratingowe pozytywnie oceniają planowane przejęcia Orlenu","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["news"],"pageAttributes":["agencje-ratingowe","fitch","fuzje-i-przejecia","komisja-europejska","lotos","moodys","pgnig","pkn-orlen"],"pagePostAuthor":"Hubert Bigdowski","pagePostDate":"17 lipca 2020","pagePostDateYear":"2020","pagePostDateMonth":"07","pagePostDateDay":"17","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":58624}} }
300Gospodarka.pl

Agencje ratingowe pozytywnie oceniają planowane przejęcia Orlenu

Agencja Moody’s podwyższyła perspektywę ratingu PKN Orlen z negatywnej na pozytywną i utrzymała rating kredytowy koncernu na poziomie Baa2. 

Decyzja agencji to efekt porozumienia PKN Orlen z Komisją Europejską w sprawie przejęcia kapitałowego grupy Lotos i podpisania listu intencyjnego ze Skarbem Państwa dotyczącego integracji z PGNiG.

Agencja Moody’s w uzasadnieniu swojej decyzji wskazuje, że prowadzone przez płocki koncern procesy akwizycyjne, konsolidujące polski sektor energetyczny, wpłyną pozytywnie na wzrost dywersyfikacji biznesowej koncernu oraz stabilność przepływów pieniężnych.

Analitycy agencji podkreślają też strategiczne dla Polski znaczenie PKN Orlen jako lidera na rynku paliwowym, który – realizując inwestycje w zero- i niskoemisyjne źródła energii, m.in. morskie farmy wiatrowe, będzie odgrywał także kluczową rolę w transformacji energetycznej kraju.

Korzyści z przejęcia przez PKN Orlen grupy Lotos i PGNiG dostrzega również Agencja Fitch Ratings, która utrzymała dotychczasową ocenę ratingową koncernu na poziomie „BBB-” ze stabilną perspektywą finansową.

Analitycy podkreślają, że akwizycja aktywów wydobywczych, dystrybucyjnych i energetycznych grupy PGNiG, w połączeniu z niedawnym przejęciem aktywów wytwórczych i dystrybucyjnych grupy Energa, będzie opłacalna dla PKN Orlen. Jest to związane z prognozowaną zmianą miksu energetycznego Polski, który zakłada większe wykorzystanie w przyszłości odnawialnej energii elektrycznej i gazu ziemnego.

Czytaj także:

Czy Orlen jest na tyle odważny, aby pójść w ślady Ørstedu i dokonać zielonego zwrotu?