{"vars":{{"pageTitle":"AI w pracy? Dlaczego nie. Dwie trzecie polskich pracowników używa jej na co dzień","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["news"],"pageAttributes":["ai","informatyzacja","microsoft","najnowsze","sztuczna-inteligencja","technologia"],"pagePostAuthor":"Zespół 300Gospodarki","pagePostDate":"8 maja 2024","pagePostDateYear":"2024","pagePostDateMonth":"05","pagePostDateDay":"08","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":708348}} }
300Gospodarka.pl

AI w pracy? Dlaczego nie. Dwie trzecie polskich pracowników używa jej na co dzień

Ponad 60 proc. pracowników w Polsce używa generatywnej sztucznej inteligencji na co dzień, wynika z raportu Microsoft Work Trend Index. Koncern ogłosił ponadto oficjalnie dostępność języka polskiego w wirtualnym asystencie Copilot dla M365.

– Dane z nowego, czwartego już raportu Microsoft Work Trend Index wskazują jednoznacznie, że AI przekształca nie tylko sposób wykonywania pracy, ale rynek pracy w ogóle. Aż 61 proc. pracowników w Polsce używa generatywnej sztucznej inteligencji na co dzień. Blisko 70 proc. liderów uważa, że ich firma musi wdrożyć sztuczną inteligencję, aby pozostać konkurencyjną, a użytkownicy AI w Polsce są aż o 149 proc. bardziej skłonni do eksperymentowania z różnymi sposobami korzystania ze sztucznej inteligencji. Od teraz, dzięki dostępności języka polskiego w takich usługach, jak Copilot dla M365, mogą to robić także w języku ojczystym – czytamy w komunikacie.


Bądź na bieżąco z najważniejszymi informacjami subskrybując nasz codzienny newsletter 300Sekund! Obserwuj nas również w Wiadomościach Google.


Według danych zebranych przez Microsoft ponad połowa liderów firm w Polsce twierdzi, że nie zatrudniłaby osoby bez umiejętności AI (vs. 66 proc. liderów globalnie). A aż 55 proc. z nich deklaruje, że wolałoby zatrudnić mniej doświadczonego kandydata z umiejętnościami AI niż bardziej doświadczonego kandydata bez takich kwalifikacji.

Dane z raportu Work Trend Index wskazują, że pracownicy w Polsce są o 20 proc. bardziej skłonni do odbycia szkolenia, zwłaszcza w zakresie konkretnego scenariusza zastosowania AI.

Raport przygotowany we współpracy z LinkedIn obejmuje wnioski zebrane łączenie wśród 31 000 ankietowanych osób w 31 krajach.

Polecamy także: