{"vars":{{"pageTitle":"Aion Bank stworzony przez byłego prezesa Aliora wchodzi na rynek funduszy pasywnych. W Polsce rozpocznie działalność w tym roku","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["news"],"pageAttributes":["aion-bank","banki","bankowosc","etf","fundusze-pasywne","fuzje-i-przejecia","wojciech-sobieraj"],"pagePostAuthor":"Zespół 300Gospodarki","pagePostDate":"10 marca 2021","pagePostDateYear":"2021","pagePostDateMonth":"03","pagePostDateDay":"10","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":102226}} }
300Gospodarka.pl

Aion Bank stworzony przez byłego prezesa Aliora wchodzi na rynek funduszy pasywnych. W Polsce rozpocznie działalność w tym roku

Aion Bank ogłosił przejęcie ETFmatic – podmiotu pracującego z funduszami ETF na całym świecie.

Aion Bank rozpoczął działalność w Belgii w marcu 2020 roku. Jest to cyfrowa instytucja rozwijana przez globalny fundusz private equity Warburg Pincus.

Dyrektorem banku jest były prezes i założyciel Alior Banku Wojciech Sobieraj.

Bank oferuje swoje usługi za stałą miesięczną cenę. Stosowany przez firmę model subskrypcji ma za zadanie ograniczenie pobieranych w innych przypadkach dodatkowych opłat i prowizji.

Fundusze typu ETF (z ang. Exchange-traded fund) mają natomiast za zadanie wierne odwzorowywanie wyników wskazanego indeksu. Jest to typ inwestowania pasywnego – trendu, który od lat kwietnie na świecie ze względu na znacznie niższe koszty zarządzania oraz podobne stopy zwrotu co fundusze aktywne – czyli takie zarządzane przez konkretnych menadżerów inwestrycyjnych.

Pod względem zarządzanych aktywów fundusze pasywne już jakiś czas temu prześcignęły fundusze aktywne.

W Polsce inwestowanie pasywne wciąż raczkuje. W naszym kraju dominują fundusze zarządzane aktywnie, choć z wielu raportów wynika, że większość z nich to tzw. closet-trackers, czyli fundusze, które tylko udają, że są pasywne, a w rzeczywistości po prostu naśladują dany index pobierając przy tym wysoką opłatę

Kluczowy obszar rozwoju

Łatwo dostępne inwestowanie w ETF to kluczowy obszar rozwoju Aion Banku w ramach jego europejskiej ekspansji. Zarówno platforma ETFmatic, jak i cały zespół zarządzający, zostały połączone z Aion – transakcję zatwierdził Brytyjski Urząd ds. Postępowania Finansowego.

„Już od czasu startu w Belgii w marcu 2020 nasze partnerstwo z ETFmatic układa się doskonale. Jesteśmy pod wrażeniem ich zespołu oraz technologii, a także wyznajemy wspólne wartości i podejście do klienta, w którym najistotniejsze jest w pełni transparentne doświadczenie, bez jakichkolwiek ukrytych opłat i prowizji. Zarządzanie portfelem jest kluczowym produktem w chwili, gdy planujemy rozszerzyć działalność w Europie” – powiedział Wojciech Sobieraj, CEO Aion Banku.

Aion Bank podaje, że stara się zmienić bankowość.

„Większość Polaków wie, że inwestowanie w fundusze ETF musi być skomplikowane, czasochłonne i kosztowne. Zintegrowaliśmy się z ETFmatic, by ​zapewnić klientom prosty start na ścieżce inwestycyjnej. ​Jestem przekonany, że Aion zmieni sposób myślenia Polaków o instytucjach finansowych” ​- dodaje Karol Sadaj, szef operacji banku w Polsce.

Aion Bank ma uruchomić swoje usługi w Polsce w 2021 roku.

Na początku 2021 dwa fundusze ETF na amerykańskie indeksy pojawią się na GPW