{"vars":{{"pageTitle":"Air Quality Index: Poznań, Kraków i Wrocław w czołówce miast z największym smogiem na świecie","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["300klimat","news"],"pageAttributes":["klimat","main","najnowsze","polska","pyly-zawieszone","smog","zanieczyszczenie-powietrza"],"pagePostAuthor":"Barbara Rogala","pagePostDate":"10 stycznia 2024","pagePostDateYear":"2024","pagePostDateMonth":"01","pagePostDateDay":"10","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":81573}} }
300Gospodarka.pl

Air Quality Index: Poznań, Kraków i Wrocław w czołówce miast z największym smogiem na świecie

Jakość powietrza w Polsce: według rankingu Major Cities Ranking Air Quality Index (AQI) polskie miasta utrzymują się wśród najbardziej zanieczyszczonych na świecie.

Dziś, 10 stycznia według stanu na godzinę 10:48, Poznań zajmował drugie miejsce w rankingu zanieczyszczenia powietrze Air Quality Index. Kraków i Wrocław były odpowiednio na miejscu piątym i szóstym. Warszawa – na osiemnastym.

To cztery miasta z Polski brane pod uwagę w międzynarodowym rankingu zanieczyszczenia powietrza. Ranking pokazuje poziom zanieczyszczeń w stu miastach.

Historyczne dane o smogu w Polsce

Polskie miasta regularnie pojawiają się w rankingu. Przykładowo w lutym 2023 roku Kraków zajmował szesnaste miejsce w Air Quality Index. Wrocław był na miejscu czterdziestym. Warszawa znalazła się wówczas na 44. miejscu.

Aktualne dane na temat zanieczyszczenia miast na świecie można znaleźć na tej stronie.

W 300Gospodarce codziennie podajemy prognozy jakości powietrza dla poszczególnych powiatów w kraju. Obecnie najgorsze powietrze jest w powiecie Dąbrowa Górnicza w województwie śląskim. Bardzo złe prognozy są również dla powiatu żywieckiego.

Bardzo zła jakość powietrza występuje również w powiecie sanockim na Podkarpaciu. W pierwsze piątce najbardziej zatrutych powiatów są jeszcze powiat kędzierzyńsko-kozielski w województwie opolskim i powiat Jelenia Góra w województwie dolnośląskim.

Czym są pyły zawieszone PM 2,5?

Pyły zawieszone (PM) to cząstki stałe. Liczba przy skrócie PM określa czy mamy do czynienia z większymi czy mniejszymi cząsteczkami pyłu. Te najmniejsze – na przykład PM2,5 – są najbardziej niebezpieczne dla zdrowia, ponieważ dostają się do organizmu nawet przez skórę.

Co oznacza zawartość PM10 w powietrzu

Wskaźnik PM10 pokazuje, ile mikrogramów pyłu, którego średnica cząsteczki nie przekracza 10 mikrometrów, znajduje się w jednym metrze sześciennym powietrza. Pył PM10 jest wysoce szkodliwy dla zdrowia, zawiera m.in. rakotwórcze metale ciężkie. Norma średniego stężenia PM10 to poniżej 50 mikrogramów na dobę.

Co oznacza zawartość NO2 w powietrzu

NO2, czyli dwutlenek azotu to gaz, na ogół zawarty w spalinach samochodowych, jest jednym z widzialnych składników smogu ze względu na swoją brunatną barwę. Dwutlenek azotu, jak wszystkie tlenki azotu, jest szkodliwy dla ludzi. Jego stężenie w powietrzu nie powinno przekraczać 100 mikrogramów na metr sześcienny.

Jak powstaje smog?

Głównym źródłem smogu jest tak zwana niska emisja, czyli procesy powstawania zanieczyszczeń poza przemysłem. NIska emisja to zanieczyszczenia emitowane do wysokości 40 metrów.

To między innymi ogrzewanie gospodarstw domowych i transport drogowy. Mało kto wie, że 87 proc węgla zużywanego w UE do ogrzewania domu, płonie w polskich piecach.

Czym grozi oddychanie smogiem?

Zanieczyszczone powietrze ma negatywny wpływ na zdrowie człowieka. Smog wywołuje problemy z oddychaniem i bóle w klatce piersiowej nawet u osób zdrowych, może być odpowiedzialny za kaszel, katar i zapalenie zatok, podrażnia nos i oczy. Może prowadzić do infekcji dróg oddechowych, astmy, przewlekłej obturacyjnej choroby płuc, a nawet raka płuc.

Aż 39% Polaków źle ocenia jakość powietrza – 5 najważniejszych wykresów o smogu w Polsce