{"vars":{{"pageTitle":"Aktywiści wtargnęli na lotniska w Niemczech. To protest wobec emisji CO2","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["300klimat","news"],"pageAttributes":["300klimat","aktywisci","klimat","lotnictwo","najnowsze","niemcy","transport"],"pagePostAuthor":"Zespół 300Gospodarki","pagePostDate":"8 grudnia 2022","pagePostDateYear":"2022","pagePostDateMonth":"12","pagePostDateDay":"08","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":431701}} }
300Gospodarka.pl

Aktywiści klimatyczni wtargnęli na lotniska w Berlinie i Monachium. To sprzeciw wobec miliardów ton emisji CO2

W Niemczech aktywiści przykleili się do pasa startowego, z którego póżniej zostali usunięci. Protesty aktywistów klimatycznych z grupy „Ostatnie pokolenie” odbyły się w czwartek na lotniskach w Monachium i Berlinie.

– W Monachium aktywiści przedostali się na teren lotniska niszcząc ogrodzenie i przykleili się do północnego pasa startowego – pisze w czwartek portal dziennika „Bild”.

Według informacji „Bilda” w akcji brało udział czterech aktywistów. Zostali usunięci z pasa startowego za pomocą rozpuszczalnika i zatrzymani. Ich protest nie zakłócił operacji lotniczych, które odbywały się z południowego pasa.

W Berlinie protestujący wycięli dziurę w ogrodzeniu stołecznego lotniska Berlin Brandenburg i weszli na jego płytę – przekazał „Bild” za niemiecką policją federalną.

Jak powiedział gazecie rzecznik lotniska, akcja aktywistów nie miała wpływu na ruch lotniczy. Pod koniec listopada grupa sparaliżowała ten port lotniczy na prawie dwie godziny. Wówczas na na teren lotniska dostały się dwie kilkuosobowe grupy.

„Ostatnie pokolenie” poinformowało o swoich akcjach na Twitterze przypominając o negatywnym wpływie transportu lotniczego na środowisko oraz o tym, że chociaż korzystają z niego najbogatsi, jest on wspierany publicznymi dotacjami.

Wcześniej, w tym roku protesty klimatyczne wykorzystujące „przyklejanie się” zainicjowała brytyjska grupa „Just Stop Oil” , znana przede wszystkim z oblania zupą pomidorową „Słoneczniki” Vincenta van Gogha w National Gallery w Londynie.

Jak chronić bioróżnorodność? Rozpoczyna się światowa konferencja COP15