Zaledwie 6 mężczyzn na 100 kobiet w 2023 roku wykorzystało indywidualne prawo do urlopu rodzicielskiego. Na tę tendencję wpływają stereotypy dotyczące ról płciowych oraz większa aktywność mężczyzn w obszarze prowadzenia własnego biznesu.
W kwietniu 2023 roku weszła w życie formuła umożliwiająca pobranie indywidualnego urlopu rodzicielskiego przez ojca, która jak dotychczas, nie cieszy się dużą popularnością. Mężczyźni zyskali nowe uprawnienie dotyczące opieki nad dzieckiem, niezależne od przysługującego urlopu matce.
Ale zmiana w ustawodawstwie nieznacznie skłoniła mężczyzn do skorzystania z urlopu rodzicielskiego. W 2022 roku na 100 kobiet korzystających z urlopu rodzicielskiego przypadał jeden mężczyzna. W 2023 roku było to raptem 6 mężczyzn.
Bądź na bieżąco z najważniejszymi informacjami subskrybując nasz codzienny newsletter 300Sekund! Obserwuj nas również w Wiadomościach Google.
Najnowsze dane o udziale osób prowadzących działalność gospodarczą wśród pracujących w wieku 25-40 lat w podziale na płeć oraz wpływ tego na podjęcie opieki nad dzieckiem, opisuje zespół Polskiego Instytutu Ekonomicznego, w najnowszym Tygodniku Gospodarczym.
Niezmiennie od lat
Na tę tendencję wpływają stereotypy dotyczące podziału obowiązków oraz czynniki finansowe. W związku z tym, że nadal w głównej mierze, to mężczyźni zarabiają lepiej od kobiet, nie przerywają oni swojej aktywności zawodowej na czas opieki nad dzieckiem.
W 2023 roku prawie 22 proc. pracujących mężczyzn w przedziale wiekowym 25-40 lat prowadziło własny biznes. Odsetek kobiet pracujących na własny rachunek, wyniósł nieco ponad 11 proc. Ten czynnik wpływa znacząco na niższą aktywność mężczyzn w sferze opieki na dzieckiem. Skoro nie przysługuje im urlop rodzicielski, podczas prowadzenia własnej działalności, to fakt nieprzerywania aktywności zawodowej nie dziwi.
Z opracowania PIE wynika, że mężczyźni rzadziej korzystają z urlopów wychowawczych ze względu na prowadzenie działalności gospodarczej. Kobiety zaś, częściej decydują się na pracę na etat, żeby być w stanie pogodzić życie zawodowe z obowiązkami wychowawczymi.