{"vars":{{"pageTitle":"Andrzej Duda: "Wykorzystajmy szansę, aby po pandemii świat odbudować lepszym, bardziej sprawiedliwym, bardziej solidarnym, bardziej zrównoważonym"","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["live","news"],"pageAttributes":["andrzej-duda","energetyka","joe-biden","polska","szczyt-liderow","usa"],"pagePostAuthor":"Barbara Rogala","pagePostDate":"23 kwietnia 2021","pagePostDateYear":"2021","pagePostDateMonth":"04","pagePostDateDay":"23","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":123868}} }
300Gospodarka.pl

Andrzej Duda: „Wykorzystajmy szansę, aby po pandemii świat odbudować lepszym, bardziej sprawiedliwym, bardziej solidarnym, bardziej zrównoważonym”

“Polska partycypuje w ambitnych dążeniach UE. Cieszy nas także, że wiele państwo poszło tym samym śladem” – powiedział prezydent RP Andrzej Duda podczas drugiego dnia “Leaders Summit on Climate”.

To szczyt klimatyczny organizowany przez administrację prezydenta Stanów Zjednoczonych Joe Bidena. Należy do najważniejszych globalnych wydarzeń dyplomatycznych związanych z klimatem w tym roku.

Prezydent powiedział na szczycie, że klimat jest przedmiotem szczególnej troski państw Trójmorza, do których należy Polska.

“Jest dla nas jasne, że musimy realizować politykę klimatyczną zgodną z zasadą sprawiedliwej transformacji, uwzględniającą dobro naszych państw i społeczeństw” – powiedział prezydent Duda.

“Wszyscy uznajemy cele klimatyczne wyznaczone w ramach UE i wszyscy mamy zamiar je realizować” – powiedział w imieniu państw Trójmorza.

Dodał, że udział węgla w polskim miksie energetycznym zmniejszy się nawet do 11 proc. w 2040 roku i że jest to odpowiedź także na oczekiwania młodych pokoleń Polaków.

Poinformował też, że wczoraj doszło w Polsce do zawarcia porozumienia po długim dialogu społecznym pomiędzy społecznością górników a rządem w sprawie wyłączenia węgla do 2049 roku.

“To wielki sukces dialogu społecznego w naszym kraju, zwłaszcza, że bilans węgla wynosi dziś około 70 proc.” – stwierdził.

Prezydent Duda dodał, że nasza energetyka oprze się teraz o energię jądrową i gaz. Podkreślił ambicję współpracy z USA w zakresie rozwoju energetyki jądrowej.

„Z powodu pandemii świat na chwilę się zatrzymał”– powiedział Duda i dodał, że nie powinniśmy pozwolić, by powrócił teraz na stare tory.

„Wykorzystajmy szansę, aby świat odbudować lepszym, bardziej sprawiedliwym, bardziej solidarnym, bardziej zrównoważonym” – podsumował prezydent Duda.

Oprócz prezydenta Dudy, w gronie zaproszonych na szczyt liderów znaleźli się m. in. przywódcy państw europejskich – Emmanuel Macron, Angela Merkel, Boris Johnson i Ursula von der Leyen – oraz przywódcy państw należących do największych emitentów gazów cieplarnianych, wśród których są premier Australii Scott Morrison, prezydent Brazylii Jair Bolsonaro i prezydent Chin Xi Jinping.

Wczoraj na spotkaniu z dziennikarzami prezydent Duda powiedział, że nie osiągniemy neutralności klimatycznej szybciej niż UE.

Wspólnota podjęła jednak w środę decyzję, która bez wątpienia wpłynie na Polskę – po pierwsze zwiększyła cel emisji do 55 proc. w 2030 roku.

Po drugie, negocjatorzy Rady i Parlamentu Europejskiego osiągnęli wstępne porozumienie polityczne, by cele klimatyczne dla UE zapisać w prawie.

To może wpłynąć na Polskę i przyspieszyć polskie działania na rzecz neutralności klimatycznej.

Prezydent: Nie osiągniemy neutralności klimatycznej szybciej niż UE