{"vars":{{"pageTitle":"Atom zamiast węgla. Eksperci: SMRy mogą zapełnić lukę po energetyce węglowej","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["300klimat","news"],"pageAttributes":["energetyka","energetyka-jadrowa","kpmg","najnowsze","smr","transformacja-energetyczna"],"pagePostAuthor":"Zespół 300Gospodarki","pagePostDate":"4 maja 2023","pagePostDateYear":"2023","pagePostDateMonth":"05","pagePostDateDay":"04","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":560232}} }
300Gospodarka.pl

Atom zamiast węgla. Eksperci: SMRy mogą zapełnić lukę po energetyce węglowej

Modułowe reaktory jądrowe – SMRy – mogą pomóc zapełnić nadchodzącą lukę w polskim systemie energetycznym, uważają eksperci KPMG.

To dlatego, że ich specyfika pozwala ulokować je w miejscach, gdzie są duzi odbiorcy i sieć przesyłowa. A w najbliższych latach kończyć pracę będą tamtejsze elektrownie węglowe. W tej sposób energia z SMRów może przyczynić się do dekarbonizacji polskiej energetyki i przemysłu.

Wnioski na ten temat przedstawiono w opracowaniu “Czy małe modułowe reaktory jądrowe mogą być odpowiedzią na kryzys energetyczny?”

Zalety modułowych reaktorów

Eksperci zwracają uwagę na to, że SMRy są mniejsze i mogą być produkowane fabrycznie. Umożliwia to ich przenoszenie i ułatwia wdrażanie.

Dzięki wykorzystaniu reakcji rozszczepienia jądra atomowego do wytwarzania ciepła, SMRy oferują elastyczne rozwiązania w produkcji energii elektrycznej – mówi cytowana w komunikacie Alina Wołoszyn, partner i szef Działu Deal Advisory w KPMG w Polsce.


Czytaj także: Nie tylko budowa reaktorów. By mieć energetykę jądrową trzeba też inwestować w ludzi


Zdaniem autorów opracowania SMRy charakteryzują się wysokim poziomem bezpieczeństwa. Wynika to z niższej mocy i mniejszych rozmiarów reaktorów. Powinno to przełożyć się na łatwiejszą oraz sprawniejszą lokalizację takich obiektów.

Reaktory SMR projektowane są tak, aby móc je przyłączyć do obecnie funkcjonujących systemów elektroenergetycznych. Mają być też komplementarne wobec odnawialnych źródeł energii.

Gdzie powinny być budowane reaktory?

W Polsce przemysł energochłonny zlokalizowany jest głównie na południu kraju. Zakłady budowano tam z uwagi na bliskość złóż węgla. Dlatego też największe elektrownie i gęstą sieć przesyłową znajdziemy właśnie na południu. Natomiast planowane nowe inwestycje energetyczne, takie jak budowa farm wiatrowych na Bałtyku lub realizacja pierwszej krajowej elektrowni jądrowej planowane są na północy kraju.

Biorąc pod uwagę plany transformacji energetycznej Unii Europejskiej i wycofywanie jednostek wytwórczych zasilanych węglem, południe Polski stanie w obliczu luki energetycznej. Małe modułowe reaktory jądrowe mogą być odpowiedzią na przyszłe potencjalne problemy niedoboru energii w tym systemie – mówi Dorota Miziołek, partner associate z Zespołu Finansowania i Infrastruktury w KPMG w Polsce.

Jej zdaniem energochłonne przedsiębiorstwa na południu kraju mogłyby korzystać z niskoemisyjnej energii produkowanej przez SMR-y. Do wprowadzenia jej do sieci będzie można wykorzystać już rozwiniętą infrastrukturę.

Potrzebne nowe regulacje

Reaktory SMR stanowią innowacyjną możliwość wytwarzania niskoemisyjnej, neutralnej dla klimatu, bezpiecznej i niezawodnej energii elektrycznej, podkreśla KPMG. Jednak rozwój SMR jest nadal ograniczony przez przepisy, które nie są dostosowane do tych rozwiązań.

Państwowe organy regulacyjne powinny w najbliższych miesiącach opracować spójne, uproszczone wytyczne dotyczące certyfikacji i procesu inwestycyjnego dla SMR. Szansą dla tego procesu są liczne inicjatywy międzynarodowe dążące do opracowania i wdrożenia jednolitych regulacji, które mogą stanowić podstawę do konstruowania przepisów krajowych – mówi Anna Szczodra, radca prawny i partner w KPMG Law.

Szansa rozwojowa

Autorzy opracowania podkreślają też, że jeden reaktor będzie wymagał zatrudnienia ponad 100 wykwalifikowanych specjalistów. Inwestycje SMR będą więc szansą dla lokalnych społeczności i gmin.


Interesuje cię energetyka i ochrona klimatu? Zapisz się na 300Klimat, nasz cotygodniowy newsletter


SMRy mogą stanowić odpowiedź na wiele problemów charakteryzujących tradycyjną energetykę jądrową. Mniejsza skala inwestycji, jak i możliwość dostosowywania jej wielkości do potrzeb łagodzi ryzyko przekroczenia budżetu oraz wystąpienia opóźnień w realizacji projektu. Mniej rygorystyczne warunki lokalizacyjne minimalizują zaś potencjalne koszty – mówi Alina Wołoszyn.

Tym samym technologia ta może być atrakcyjnym wyborem dla inwestorów z sektora prywatnego. Wzrastająca liczba projektów realizowanych z powodzeniem pozytywnie wpłynie na zainteresowanie finansowaniem SMRów przez instytucje finansowe – podsumowuje.

Oprac. Kamila Wajszczuk

Polecamy też: