{"vars":{{"pageTitle":"Kto kontroluje audytorów? Sprawozdanie z pierwszego roku działalności PANA","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["news"],"pageAttributes":["audyt","nadzor-finansowy","polska-agencja-nadzoru-audytowego","rewidenci","sprawozdawczosc"],"pagePostAuthor":"Martyna Maciuch","pagePostDate":"1 czerwca 2021","pagePostDateYear":"2021","pagePostDateMonth":"06","pagePostDateDay":"01","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":141857}} }
300Gospodarka.pl

Kto kontroluje audytorów? Sprawozdanie z pierwszego roku działalności PANA

W 2020 roku powstała Polska Agencja Nadzoru Audytowego. Celem jej powołania była centralizacja nadzoru publicznego nad firmami i biegłym rewidentami. Instytucja rozpoczęła działalność nie tylko z bagażem zaległych kontroli do przeprowadzenia, ale dodatkowo w roku pandemii.

O wyzwaniach z tym związanych oraz planach na przyszłość opowiadał podczas konferencji prezes agencji, Marcin Obroniecki.

W audycie praca zdalna zostanie z nami na dłużej

Rok 2020 był dużym szokiem dla całej gospodarki. W Polską Agencję Nadzoru Audytowego (PANA) pandemia uderzyła tym bardziej, że ubiegły roku był także pierwszym rokiem jej działalności.

W związku z ochroną przez epidemią i zamknięciem wielu przedsiębiorstw, wszystkie kontrole i postępowania musiały odbywać się zdalnie. Ale kiedy pandemia wybuchła, obowiązujące przepisy na to nie pozwalały.

Dopiero w kwietniu i w czerwcu prawo odpowiedziało na potrzeby i zezwoliło na kontrole zdalne. Dobrą współpracę ze strony firm audytorskich w tym trudnym czasie chwalił prezes Agencji, Marcin Obroniecki.

„Mamy nadzieję, że przepisy o zdalnej kontroli nie tylko będą mogły obowiązywać także poza stanem pandemii, ale staną się normą, a nie wyjątkiem od reguły. Zwłaszcza, że w wielu państwach UE to właściwie był standard już wcześniej” – mówił podczas konferencji prezes agencji.

Z związku z tymi oczekiwaniami, agencja wystąpiła do Ministerstwa Finansów z sugestią, żeby zawrzeć te zmiany na stale w ustawie o biegłych rewidentów, nie tylko w ustawach obowiązujących na czas pandemii Covid-19.

Cyfryzacja i mniej papierologii

Dwoma głównymi celami, jakie stawia przed sobą instytucja, poza działalnością ustawową, jest polepszenie obiegu informacyjnego i komunikacyjnego na rynku oraz zwiększenie jakości sprawozdań finansowych.

„PANA stawia sobie za cel, żeby jej działania nie były jedynie „realizacją planu”, ale żeby wyznaczały standardy, przekładały się na jakość rynku i poprawiały świadomość finansową nie tylko jego uczestników, ale także osób niezwiązanych z branżą” – wskazywał Marcin Obroniecki.

Jedną z dróg do tego celu ma być „zmniejszenie papierologii” i cyfryzacja działań oraz zasobów agencji.

Polskiej Agencji Nadzoru Audytowego rozpoczęła działalność 1 stycznia 2020 roku. Przejęła obowiązki dwóch komisji – Komisji Nadzoru Audytowego i Krajowej Komisji Nadzoru.

Wykonuje ona nadzór nad wykonywaniem zawodu biegłego rewidenta i działalnością firm audytorskich.

Wirecard: o co chodzi w dziwacznej aferze ze znikającym dyrektorem i rosyjskimi dokumentami