{"vars":{{"pageTitle":"Awans dla tylko dla młodszych? Niemcy w wieku 50+ skarżą się na dyskryminację","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["news","przeglad-prasy"],"pageAttributes":["dyskryminacja","najnowsze","niemiecki-rynek-pracy","pomijani-w-awansie","pracownicy-50-plus"],"pagePostAuthor":"Zuzanna Cichowska","pagePostDate":"27 maja 2024","pagePostDateYear":"2024","pagePostDateMonth":"05","pagePostDateDay":"27","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":710983}} }
300Gospodarka.pl

Awans dla tylko dla młodszych? Niemcy w wieku 50+ skarżą się na dyskryminację

Co czwarty mieszkaniec Niemiec skarży się na dyskryminację w pracy z powodu swojego wieku. W opinii osób w wieku 50 plus przegrywają oni w walce o stanowisko lub awans z młodszymi rywalami. 

Osoby czynne zawodowo w Niemczech, które przekroczyły 50 rok życia czują się pomijane podczas przyznawania awansu oraz mają słabsze szanse w procesie rekrutacyjnym niż osoby młodsze o tych samych kompetencjach. Wskazują na to wyniki ankiety przeprowadzonej na zlecenie portalu zawodowego Xing.

Sposoby dyskryminacji

Osoby 50 plus najczęściej wskazywały za przejaw dyskryminacji przydzielanie im zadań niezgodnych z ich profilem zawodowym. Uważają oni, że ograniczany jest ich obszar możliwości zawodowych, co później odzwierciedla się tym, że są pomijani w walce o awans.


Bądź na bieżąco z najważniejszymi informacjami subskrybując nasz codzienny newsletter 300Sekund! Obserwuj nas również w Wiadomościach Google.


Ponad jedna czwarta ankietowanych ma wrażenie, że jest dyskryminowana w pracy z powodu swojego wieku lub niesprawiedliwie traktowana. Około 28 proc. wskazało odpowiedź na powyższe stwierdzenie „tak” lub „raczej tak”.

Ankieta została przeprowadzona online w marcu na grupie reprezentatywnej składającej się z 1000 osób. Uczestniczyli w niej pracownicy powyżej 50 roku życia. Badanie zostało zrealizowane przez instytut badania rynku Appinio.

Rynek pracy otwarty dla wszystkich

Niemieccy eksperci jednak uspokajają: to się będzie musiało zmienić ze względu na niekorzystne tendencje demograficzne oraz brak rąk do pracy, z czym boryka się niemiecka gospodarka.

Według Enzo Webera z Instytutu Badań Rynku Pracy i Zawodów (  Institut für Arbeitsmarkt- und Berufsforschung, IAB) takie trendy na rynku pracy mogą sprzyjać właśnie osobom 50 plus. Zapotrzebowanie pracodawców na specjalistów z różnych dziedzin jest tak duże, jak ostatnio było na przełomie lat 50. i 60. XX w. podczas niemieckiego cudu gospodarczego. Badacz wskazuje, że dzięki korzystnej koniunkturze, potencjał osób 50 plus zostanie wykorzystany.

Pomyślmy o polityce wcześniejszej emerytury z lat 90. w okresie masowego bezrobocia. To już minęło. W tej kwestii już coś się zmieniło – powiedział naukowiec.

Ekspert przyznaje jednocześnie, że nadal zdarzają się tzw. złote uściski ręki, czyli propozycja odprawy przy wcześniejszym zakończeniu stosunku pracy.

Polecamy: