{"vars":{{"pageTitle":"Bank Pekao współorganizował pierwszą samorządową emisję zielonych obligacji","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["300klimat","news"],"pageAttributes":["bank-pekao-s-a","inwestycje","lodz","obligacje","samorzad-terytorialny","sektor-finansow-publicznych","zielone-obligacje"],"pagePostAuthor":"Zespół 300Gospodarki","pagePostDate":"6 lipca 2021","pagePostDateYear":"2021","pagePostDateMonth":"07","pagePostDateDay":"06","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":157995}} }
300Gospodarka.pl

Bank Pekao współorganizował pierwszą samorządową emisję zielonych obligacji

Bank Pekao współorganizował pierwszą w Polsce emisję zielonych obligacji przez samorząd. W poniedziałek bank podpisał umowę z miastem Łódź w tej sprawie.

Bank Pekao, wraz z DNB Bank Polska, jest współorganizatorem emisji obligacji samorządowych miasta Łódź. Łączna kwota obligacji to 418 mln zł, z czego 50 mln zł to zielone obligacje – podaje firma w komunikacie prasowym.

Jest to pierwsza w Polsce emisja zielonych obligacji przez samorząd. Mają one finansować inwestycje związane z niskoemisyjnym transportem miejskim oraz oczyszczaniem ścieków.

„Zgodnie z naszą strategią biznesową i strategią ESG konsekwentnie będziemy zwiększać udział w naszym portfolio projektów, które przyczyniają się do ochrony środowiska i zwiększają komfort życia mieszkańców Polski. Ważna będzie tutaj również rola inwestycji samorządowych” – powiedział Jerzy Kwieciński, wiceprezes Banku Pekao.

To kolejny raz, kiedy łódzki samorząd wykorzystuje nowatorską formę finansowania. Przedtem Łódź stworzyła projekt obligacji przychodowych (revenue bonds) w sektorze komunikacji miejskiej. Pekao również wtedy był organizatorem emisji.


Czytaj także: Bank Pekao ogłosił: osiągniemy neutralność klimatyczną do 2030. Czego nie uwzględnia ten cel?


Nowa emisja zielonych obligacji „otwiera nową drogę dla wszystkich samorządów i podkreśla wagę zrównoważonego i odpowiedzialnego rozwoju naszych miast. Doceniają to inwestorzy, którzy traktują inwestycje w bezpieczne, zielone aktywa samorządowe jako swój wkład w walkę ze zmianami klimatycznymi” – mówi Agnieszka Pietkun, dyrektor departamentu sektora publicznego w Pekao.

W ciągu ostatnich 11 lat łączna wartość podpisanych przez Pekao umów finansowania największych projektów sektora publicznego przekroczyła 44 mld złotych. Z tego znaczna część to finansowanie projektów samorządowych, np. infrastruktury komunalnej (8,1 mld zł) czy transportu publicznego (5,6 mld zł)  – podaje bank.

Bank Pekao S.A., założony w 1929 roku, jest jedną z największych instytucji finansowych w regionie Europy Środkowo-Wschodniej i drugim największym bankiem w Polsce.

Regulacja crowdfundingu, zielone obligacje i ESG – to plany nowej ekspertki, która pokieruje rozwojem rynku kapitałowego w Polsce