{"vars":{{"pageTitle":"Banki centralne wciąż kupują złoto. To zabezpieczenie przed recesją i skutkami inflacji","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["news"],"pageAttributes":["banki-centralne","finanse","inwestycje","main","najnowsze","rezerwy-walutowe","zloto"],"pagePostAuthor":"Kamila Wajszczuk","pagePostDate":"10 maja 2023","pagePostDateYear":"2023","pagePostDateMonth":"05","pagePostDateDay":"10","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":563269}} }
300Gospodarka.pl

Banki centralne wciąż kupują złoto. To zabezpieczenie przed recesją i skutkami inflacji

Banki centralne dokupują złota, a przodują w tym Chiny. To sposób na dywersyfikację rezerw w sytuacji niepewności na światowym rynku.

Już w 2022 roku popyt na złoto był najwyższy od 11 lat, wynika z danych World Gold Council. Istotną część tego popytu stanowiły zakupy państw i instytucji.

Podobnie było w pierwszym kwartale 2023 roku. Banki centralne i inne instytucje zwiększyły swoje rezerwy złota łącznie o 228 ton, czyli o 21 proc. od stycznia do marca. Na koniec pierwszego kwartału były one wyższe aż o 176 proc. rok do roku.


Czytaj także: Jak trwoga to do złota. Oto dlaczego ceny kruszcu zbliżyły się do rekordów


Kto ma najwięcej złota?

Największe zapasy złota posiadają dziś Stany Zjednoczone, Niemcy i Międzynarodowy Fundusz Walutowy. Pokazuje to poniższa grafika.

W Europie największe rezerwy złota mają banki centralne Niemiec, Francji i Rosji.

Popyt ze strony banków centralnych znacznie wzrósł w tym kwartale znacznego wzrostu. Instytucje sektora publicznego pozostały chętnymi i zaangażowanymi nabywcami złota, dodając 228 ton do światowych rezerw – czytamy w komentarzu na stronie WGC.

Zwiększone zakupy kruszcu

Systematycznie rosną rezerwy złota gromadzone przez Chiny. Od listopada 2022 r. rosły one przez sześć kolejnych miesięcy.

W marcu 2023 roku Chiny kupiły 18 ton złota. Duże zakupy – 17 ton – zrobił też Singapur. Indie zwiększyły rezerwy o 4 tony a Czechy – o 2 tony, wynika też z danych WGC.

Chiny kupowały złoto także w kwietniu, dodając do rezerw 8 ton jak podaje Bloomberg.

Według informacji zebranych przez Bankier.pl, także Narodowy Bank Polski kupił w kwietniu złoto, i to niemal 15 ton. Byłyby to pierwsze duże zakupy kruszcu od czerwca 2019 roku.

Ruch ze strony banków centralnych pokazał, że globalni inwestorzy dalej tracili zaufanie do aktywów dolarowych, co doprowadziło do wyprzedaży tych aktywów i pędu do zakupu złota – komentował Dong Dengxin, dyrektor Instytutu Finansów i Papierów Wartościowych Uniwersytetu w Wuhan, cytowany przez Global Times.

Banki centralne zwiększały rezerwy złota już 2022 roku. Analitycy wskazywali wówczas jako przyczyny potrzebę dywersyfikacji portfela. A także konieczność ochrony rezerw przed osłabieniem dolara i inflacją.

Inwestorzy też polubili złoto

Złotem interesują się też inwestorzy instytucjonalni. Zdaniem analityków JP Morgan, to jeden ze sposobów zabezpieczenia się przed recesją w USA.


Chcesz być na bieżąco? Subskrybuj 300Sekund, nasz codzienny newsletter!


Kryzys bankowy w USA zwiększył popyt na złoto jako substytut niższych stóp realnych, a także zabezpieczenie przed „katastroficznym scenariuszem” – czytamy w komentarzu analityków, cytowanym przez Bloomberg.

Polecamy też: