{"vars":{{"pageTitle":"Banki mają do odegrania kluczową rolę w walce ze zmianami klimatu. Regulacje mogą je do tego zachęcić","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["300klimat","news"],"pageAttributes":["banki","bankowosc","deloitte","ekologia","klimat","sektor-bankowy","zmiany-klimatu"],"pagePostAuthor":"Zespół 300Gospodarki","pagePostDate":"5 marca 2021","pagePostDateYear":"2021","pagePostDateMonth":"03","pagePostDateDay":"05","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":99532}} }
300Gospodarka.pl

Banki mają do odegrania kluczową rolę w walce ze zmianami klimatu. Regulacje mogą je do tego zachęcić

Banki mogą odegrać kluczową rolę na drodze do osiągnięcia zrównoważonego zarządzania finansami. W tym celu będą jednak musiały współpracować z innymi instytucjami, aby skutecznie przeprowadzić transformację rynku w tym kierunku – pisze w swoim raporcie firma doradcza Deloitte.

Banki i instytucje finansowe mają istotną pozycję w światowej gospodarce. Dlatego zdaniem ekspertów Deloitte jest ona szczególnie ważna dla wypełnienia zielonych celów unijnych, czyli zbudowania zrównoważonego społeczeństwa oraz łagodzenia ryzyka klimatycznego.

Wesprzeć zieloną transformację

Według firmy doradczej ta rola instytucji finansowych ma zaczynać się od sprawnego i punktowego przekazywania funduszy unijnych, wspierających określone regiony, branże czy społeczności.

Na arenie europejskiej dążenie do osiągnięcia celów neutralności klimatycznej zostało zapisane w długofalowym planie działania (tzw. Europejski Zielony Ład). Teraz wzbogacono go o pakiet wspierający odbudowę po kryzysie wywołanym pandemią (Next Generation EU) w kwocie 750 mld euro.

Fundusze pomocowe zostały więc ściśle powiązane z unijnymi celami w zakresie społecznej odpowiedzialności biznesu oraz ładu korporacyjnego. Banki, jako instytucje pośredniczące w przekazywaniu tych środków, staną się w naturalny sposób narzędziem kierującym je do konkretnych obszarów gospodarki, zgodnie z unijną polityką klimatyczną i rozwojową.

Przechodzenie w stronę gospodarek nisko lub zero emisyjnych będzie się oczywiście wiązało z koniecznością przeprowadzenia znacznych inwestycji, w których banki będą miały do odegrania kluczową rolę. Europejski Zielony Ład ma zapewnić efekt dźwigni w odniesieniu do prywatnych funduszy finansujących zrównoważone środowiskowo projekty w całej Europie oraz wspierać regiony i osoby najbardziej dotknięte transformacją.

Będzie to wymagało od banków pogłębionej wiedzy o związkach między ich działalnością a skutkami dla środowiska i klimatu.

Nowy klimat dla inwestycji

Zagrożenia klimatyczne i wyzwania dotyczące obszaru ESG mają coraz bardziej realny wpływ również na ryzyka kredytowe i inwestycyjne banków.

Znajduje to swoje odzwierciedlenie nie tylko w strategiach tych instytucji, ale też w podejściu regulatorów, którzy coraz częściej i coraz wyraźniej wskazują na większą rentowności i lepsze perspektywy zielonych gałęzi gospodarki. Należy się wiec spodziewać w najbliższym czasie uwzględniania czynników ESG w wycenie kredytów.  

Zdaniem ekspertów Deloitte,  bankowe programy i przyjęte praktyki zarządzania ryzykiem powinny także uwzględniać kwestie klimatyczne. 


Czytaj także: Pięć straconych lat kontra gigantyczne przyspieszenie transformacji. Co nam dało Porozumienie paryskie?


Wsparcie regulacyjne

Nadchodzące zmiany prawne mogą wesprzeć, a także zachęcić sektor bankowy do większej aktywności w obszarze promocji zrównoważonego rozwoju.

Od 10 marca 2021 roku będzie obowiązywać Rozporządzenie w sprawie ujawniania informacji związanych ze zrównoważonym rozwojem w sektorze usług finansowych (SFDR). Nakłada ono na uczestników rynku finansowego nowe obowiązki w zakresie ujawnień dotyczących zrównoważonego rozwoju. Będą one obowiązywać nie tylko na poziomie organizacji, ale także oferowanych produktów.

Dodatkowo, od czerwca 2022 roku ujawnienia dotyczące ryzyka ESG będą częścią ujawnień tzw. III filaru w ramach pakietu CRR 2. Ujawniane informacje pozwolą na określenie, czy zarządzający ryzykiem zarówno po stronie banków, jak i nadzoru, zwracają uwagę na aspekty środowiskowe i społeczne. 

„Skutkuje to wzrostem znaczenia czynników ESG dla osiągnięcia biznesowego sukcesu poszczególnych firm, zwłaszcza w długim i średnim horyzoncie czasowym” – mówi Przemysław Szczygielski, partner w Deloitte Polska.

„Na postawie moich rozmów z ekspertami bankowymi muszę jednak przyznać, że otwartym pytaniem pozostaje tempo zachodzenia tych zmian. Pandemia i nowe fundusze z jednej strony są okazją do szybszej transformacji gospodarczej oraz działania tu i teraz, ale równocześnie wyzwania w zakresie rentowności poszczególnych branż mogą spowodować koncentrację na celach krótkoterminowych, jak utrzymanie miejsc pracy czy szukanie rentowności w krótkim terminie i spowolnienie wdrożenia długoterminowych celów agendy ESG” – dodaje.

W Polsce mamy pierwsze w UE prawo ujawniające bankowe algorytmy. Ale to martwe prawo