{"vars":{{"pageTitle":"Banksy kupił statek do ratowania uchodźców na Morzu Śródziemnym","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["news"],"pageAttributes":["afryka","banksy","granice","migracja"],"pagePostAuthor":"Daniel Rząsa","pagePostDate":"28 sierpnia 2020","pagePostDateYear":"2020","pagePostDateMonth":"08","pagePostDateDay":"28","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":60958}} }
300Gospodarka.pl

Banksy kupił statek do ratowania uchodźców na Morzu Śródziemnym

Banksy, brytyjski artysta streetowy, sfinansował statek do ratowania uchodźców próbujących dotrzeć do Europy z północnej Afryki.

We wrześniu 2019 roku napisał mejla do Pii Klemp, byłej kapitan kilku łodzi organizacji pozarządowych, które w ostatnich latach uratowały tysiące ludzi – pisze brytyjski Guardian.

Mail brzmiał tak:

„Cześć Pia, czytałem o Tobie w gazetach. Wyglądasz na twardziela. Jestem artystą z Wielkiej Brytanii i wykonałem kilka prac o kryzysie migracyjnym, oczywiście nie mogę zatrzymać zarobionych na nich pieniędzy. Mogłabyś ich użyć, żeby kupić nową łódź czy coś? Proszę, daj znać. Dobra robota. Banksy.”

Klemp pomyślała na początku, że to żart. Finalnie, uważa, że została wybrana przez Banksy’ego ze względu na jej stanowisko polityczne.

„Nie postrzegam ratownictwa morskiego jako akcji humanitarnej, ale jako element walki z faszyzmem”, powiedziała brytyjskiemu The Guardian.

Dodała, że zaangażowanie Banksy’ego w tę operację ogranicza się do pieniędzy. „Banksy nie będzie udawał, że wie lepiej niż my, jak sterować statek, a my nie będziemy udawać artystów.”

Banksy nabył on 31-metrowy jacht motorowy, należący wcześniej do francuskich służb celnych. Ten model jest mniejszy, ale znacznie szybszy niż inne statki ratownicze organizacji pozarządowych.

Jacht został nazwany Louise Michel na cześć francuskiej feministycznej anarchistki i pomalowany na jaskraworóżowy z wizerunkiem dziewczyny w kamizelce ratunkowej, trzymającej w ręku boję bezpieczeństwa w kształcie serca.

Louise Michel pływa pod niemiecką banderą. Wyruszył 18 sierpnia z hiszpańskiego portu morskiego w Burrianie, niedaleko Walencji, i obecnie znajduje się w środkowej części Morza Śródziemnego, gdzie w czwartek uratował 89 osób w trudnej sytuacji, w tym 14 kobiet i czworo dzieci.

Obecnie poszukuje bezpiecznego portu morskiego, aby pasażerowie mogli zejść z pokładu lub mogli przenieść się na statek europejskiej straży przybrzeżnej.

Załoga składa się z europejskich aktywistów z wieloletnim doświadczeniem w działaniach poszukiwawczych i ratowniczych.