{"vars":{{"pageTitle":"Będzie więcej uprawnionych do bezpłatnych leków. Prezydent podpisał nowelę","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["news"],"pageAttributes":["andrzej-duda","bezplatne-leki","najnowsze","ustawa"],"pagePostAuthor":"Amelia Suchcicka","pagePostDate":"29 sierpnia 2023","pagePostDateYear":"2023","pagePostDateMonth":"08","pagePostDateDay":"29","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":604509}} }
300Gospodarka.pl

Będzie więcej uprawnionych do bezpłatnych leków. Prezydent podpisał nowelę

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych oraz ustawy o refundacji leków, która zakłada poszerzenie grupy uprawnionych do bezpłatnych leków o osoby powyżej 65. roku życia oraz dzieci i młodzież do 18.roku życia.

– Cieszę się z tego, że została przygotowana ustawa poszerzająca katalog świadczeniobiorców, którzy będą mogli otrzymywać leki, środki specjalnego żywienia, a także wyroby medyczne bez odpłatności czyli tzw. darmowe leki, jak mówimy bardzo popularnie – powiedział prezydent Andrzej Duda po podpisaniu ustawy.

Przypomniał, że pierwszą ustawę w tym zakresie wprowadzono kilka lat temu dla osób powyżej 75. roku życia i kobiet w ciąży, niedawno rozszerzono tę grupę o kobiety w połogu.

– Teraz następuje bardzo znaczne poszerzenie tego katalogu, bardzo znaczne. O miliony w skali naszego kraju, mianowicie o osoby powyżej 65. roku, a także o dzieci i młodzież do 18. roku życia – podkreślił prezydent.

Wskazał, że poszerzenie grup uprawnionych do bezpłatnych leków to wsparcie dla rodziny i osób znajdujących się w trudnej sytuacji.

Nowela wprowadza możliwość bezpłatnego zaopatrywania w leki, środki spożywcze specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyroby medyczne świadczeniobiorców, którzy nie ukończyli 18. roku życia oraz dla świadczeniobiorców, którzy ukończyli 65. rok życia. Łącznie ma to być grupa do ok. 16 mln osób.

Koszt rozszerzenia kręgu osób uprawnionych do bezpłatnego zaopatrzenia w refundowane leki, środki spożywcze specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyroby medyczne ma wynieść 1 586 mln zł rocznie, z wyjątkiem roku wejścia w życie zmian (2023 r.), gdzie koszt ten wyniesie 375 mln zł z uwagi na przewidywany czas wejścia w życie przepisów

Koszty te będą uwzględnione w ramach prognozy kosztów Narodowego Funduszu Zdrowia (NFZ), a w konsekwencji w ramach planu finansowego NFZ na rok 2024.


300Sekund od września w nowej odsłonie. Zapisz się już dziś na nasz codzienny newsletter. Obserwuj nas również w Wiadomościach Google.


Nowa lista bezpłatnych leków

– W najbliższych dniach ogłosimy dokładną listę leków i już w najbliższych dniach będzie można bezpośrednio korzystać w swoich przychodniach właśnie z tych bezpłatnych leków – powiedziała Sójka po podpisaniu ustawy przez prezydenta.

– 3,8 tys. pozycji jest zaplanowanych w tej grupie dla osób powyżej 65. roku życia oraz […] blisko 2,8 tys. leków dostępnych, bezpłatnych dla wszystkich potrzeb najmłodszych i młodzieży do 18. roku życia – podkreśliła.

Dotychczas prawo do niektórych bezpłatnych leków mieli seniorzy, którzy ukończyli 75. rok życia.

Czytaj także: