{"vars":{{"pageTitle":"Benzyna na Węgrzech jest najtańsza w UE, ale zaczyna jej brakować. Nowe limity dla kupujących","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["news"],"pageAttributes":["ceny-benzyny","ceny-paliw","mol","przemysl","surowce","viktor-orban","wegry"],"pagePostAuthor":"Zespół 300Gospodarki","pagePostDate":"24 czerwca 2022","pagePostDateYear":"2022","pagePostDateMonth":"06","pagePostDateDay":"24","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":317463}} }
300Gospodarka.pl

Benzyna na Węgrzech jest najtańsza w UE, ale zaczyna jej brakować. Nowe limity dla kupujących

Stacje benzynowe na Węgrzech wprowadziły limit zakupów dla kierowców samochodów osobowych. Od piątku 24 czerwca nie mogą oni zatankować jednorazowo więcej, niż 50 litrów.

Ograniczenia będą obowiązywały na stacjach węgierskiego MOL (który ma największą sieć sprzedaży paliw na Węgrzech) i austriackiego OMV.

Limit ma dotyczyć tylko zakupów benzyny i oleju napędowego po cenie urzędowej. Od listopada ubiegłego roku węgierski rząd wprowadził górne ograniczenie ceny litra do 480 forintów (równowartość około 1,27 euro). To część jego programu walki ze skutkami wysokiej inflacji.

W rezultacie benzyna na węgierskich stacjach jest najtańsza w Unii Europejskiej.

Dla porównania, cena litra benzyny w Polsce to obecnie równowartość około 1,70 euro za litr.

Reuters podaje, że koncerny zdecydowały się na wprowadzenie limitu ilościowego by uniknąć problemów z brakiem paliwa.

– Wprowadziliśmy ten limit (na tankowanie)  aby móc zagwarantować bezpieczeństwo dostaw – powiedziała agencji rzeczniczka MOL Piroska Bakos. Dodała, że dodatkowym obostrzeniem będzie stosowanie cen rynkowych w przypadku zakupu paliw do kanistrów.

Rząd już wcześniej wprowadził podwójne ceny na stacjach – po stawkach rynkowych muszą tankować paliwo samochody na zagranicznych tablicach rejestracyjnych.

Według Reutersa, nowe ograniczenia to sygnał, że trzymanie się ceny urzędowej przez węgierski rząd ma wpływ na balans między podażą a popytem. Agencja przypomina, że zarówno Węgry, jak i Austria podjęły ostatnio decyzję o uwolnieniu części swoich rezerw paliw.


Polecamy także: