{"vars":{{"pageTitle":"Bezdomność w Niemczech. Rząd chce z nią walczyć na szeroką skalę","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["news","przeglad-prasy"],"pageAttributes":["bezdomnosc","fundusze","mieszkania","najnowsze","niemcy","wysokie-ceny"],"pagePostAuthor":"Zespół 300Gospodarki","pagePostDate":"26 kwietnia 2024","pagePostDateYear":"2024","pagePostDateMonth":"04","pagePostDateDay":"26","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":706265}} }
300Gospodarka.pl

Bezdomność w Niemczech. Rząd chce z nią walczyć na szeroką skalę

Nawet 50 tys. obywateli Niemiec boryka się z problemem bezdomności. Rząd federalny stara się zatrzymać błędne koło i odwrócić niekorzystny trend. Na razie z marnym skutkiem.

Klara Geywitz, minister budownictwa z ramienia SPD ma już stworzoną koncepcję, która może rozwiązać problem wielu osób bez dachu nad głową. W wyniku jej wniosków i zebranego wywiadu, powstał Krajowy Plan Zwalczania Bezdomności.

Wyzwania, z którymi muszą się zmierzyć bezdomni, są tak kompleksowe, że nie możemy pozostawić gmin samych sobie z tym problemem – powiedziała szefowa resortu mieszkalnictwa, rozwoju miast i budownictwa Niemiec.

Pierwszy taki plan

Minister Geywitz stawia ambitne cele zwalczenia bezdomności do 2030 roku. Do realizacji założonych planów włączyła rząd federalny, kraje związkowe i wiele stowarzyszeń. To pierwsza próba zlikwidowania problemu bezdomności w Niemczech na taką skalę.


Bądź na bieżąco z najważniejszymi informacjami subskrybując nasz codzienny newsletter 300Sekund! Obserwuj nas również w Wiadomościach Google.


Polityczka chce włączyć większą liczbę bezdomnych do ubezpieczenia zdrowotnego, a także ułatwić im dostęp do Internetu. Głównym punktem jej strategii jest zapewnienie osobom przebywającym w ośrodkach podstawowych praw.

Geywitz określa, że w schroniskach zakwaterowanych jest 180 tys. bezdomnych. Na tę liczbę składa się 47 tys. dzieci oraz osób nieletnich. Jej dane wskazują, że na ulicy lub u swoich przyjaciół nocuje ponad 86 tys. osób.

Dokładnych danych na temat osób bez dachu nad głową w Niemczech, nie da się ustalić. Federalne Stowarzyszenie Pomocy Bezdomnym (BAW W) podaje szacunkowo, że bezdomnych jest 600 tys., z czego 50 tys. stanowią osoby żyjące na ulicach niemieckich miast.

Co dał rząd

W latach 2022-2027 powstał budżet w wysokości 18,15 miliardów euro na budowę mieszkań socjalnych. Wiele z tych lokali traci ograniczenia cenowe – mogą być wynajmowane za wyższą cenę, niż stać na to przeciętnego obywatela. Nowych mieszkań socjalnych powstaje wciąż za mało. Do tej pory brakuje koalicyjnego porozumienia dot. praw wynajmujących.

Zdaniem parlamentarzystki z partii Zielonych, Caren Lay, narodowy plan, który miałby zwalczać bezdomność, nie rozwiązuje przyczyny problemu. A ta tkwi w wysokich cenach najmu i częstych wypowiedzeniach umowy. Lay uważa, że przymusowe eksmisje powinny być zabronione.

Narodowa strategia zwalczająca bezdomność nie odniesie skutku, jeśli nie zostały włączone mechanizmy zarówno polityczne, jak i finansowe. Sabine Bösing, przedstawicielka Federalnego Stowarzyszenia Pomocy Bezdomnym (BAW W) uważa, że kluczowe w tym kontekście jest zwiększenie praw wynajmujących.

Na popularności zyskują więc programy mieszkaniowe, polegające na zapewnieniu osobie w kryzysie bezdomności mieszkania oraz pomocy specjalistów. Idea Housing First została przetestowana już w Finlandii i osiągnęła zamierzone skutki. Cel był jeden – żeby zmniejszyć liczbę osób dotkniętych bezdomnością. Obecnie trwają prace testowe w dwóch polskich miastach – podaje Portal Samorządowy.pl

Polecamy: