{"vars":{{"pageTitle":"BGK pomoże firmom w zielonej transformacji. Ruszył kredyt ekologiczny, w planach kolejne programy","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["300klimat","news"],"pageAttributes":["bgk","efektywnosc-energetyczna","main","najnowsze","transformacja-energetyczna","zielona-transformacja"],"pagePostAuthor":"Kamila Wajszczuk","pagePostDate":"29 czerwca 2023","pagePostDateYear":"2023","pagePostDateMonth":"06","pagePostDateDay":"29","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":592169}} }
300Gospodarka.pl

BGK pomoże firmom w zielonej transformacji. Ruszył kredyt ekologiczny, w planach kolejne programy

Bank Gospodarstwa Krajowego wystartował z premią ekologiczną dla przedsiębiorstw. Oprócz tego planuje także inne formy wspierania zielonej transformacji w firmach i samorządach, mówi 300Gospodarce dyrektor Departamentu Programów Europejskich w BGK Michał Kopeć.

Od czerwca BGK we współpracy z bankami komercyjnymi wdraża kredyt ekologiczny dla firm. To instrument finansowany ze środków Funduszy Europejskich dla Nowoczesnej Gospodarki na lata 2021-2027. Jego celem jest wsparcie wzrostu efektywności energetycznej w firmach.

Premia dla najbardziej efektywnych

Przedsiębiorca wnioskuje o kredyt w banku komercyjnym, następnie zwraca się do nas po premię ekologiczną. Korzyść dla przedsiębiorcy jest tak, że spłacamy za niego część kapitału – między 25 proc. a 80 proc. kosztów kwalifikowalnych projektu. Wielkość premii zależy między innymi od miejsca realizacji projektu i od wielkości podmiotu otrzymującego wsparcie – wyjaśnia Michał Kopeć.


Czytaj też: Wzrost cen energii uderzył w polskie firmy. Tylko niektóre mają systemowe rozwiązania


Z programu mogą skorzystać mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa, a także tak zwanych small-caps i mid-caps. Chodzi o firmy zatrudniające do 3000 osób.

Żeby w ogóle móc dostać finansowanie, trzeba wykazać, że oszczędność energii pierwotnej w realizowanym projekcie wyniesie minimum 30 proc. Muszą też być spełnione kryteria horyzontalne Unii Europejskiej związane między innymi z niedyskryminacją czy poszanowaniem osób ze szczególnymi potrzebami – dodaje dyrektor Kopeć.

Budżet pierwszego konkursu w ramach tego programu to 660 milionów złotych. Konkurs trwa od 13 czerwca do 17 sierpnia 2023 roku. Przyznając premie, BGK będzie oceniać przede wszystkim efektywność wydawania środków na dany projekt.

Więcej środków dla firm

W 2024 roku powinny ruszyć kolejne formy wsparcia przedsiębiorstw. Wśród nich będą gwarancje Biznesmax Plus i Ekomax, których celem jest wsparcie innowacji i projektów ekologicznych. Będzie w nich też możliwość uzyskania dopłat do odsetek i kapitału. Programy będą finansowane ze środków Funduszy Europejskich dla Nowoczesnej Gospodarki.

Trzecim elementem, który będziemy wdrażali, też ze środków unijnych, są pożyczki na projekty ekologiczne w przedsiębiorstwach, finansowane z regionalnych programów operacyjnych. To będzie głównie poprawa efektywności energetycznej w budynkach i procesach produkcyjnych przedsiębiorców oraz instalacje odnawialnych źródeł energii. Rozwiązania te będziemy wdrażać na zlecenie zarządów województw które podpiszą z nami umowy – mówi przedstawiciel BGK.

Za dystrybucję tych środków będą odpowiadać partnerzy BGK, głównie regionalne i lokalne fundusze pożyczkowe oraz agencje rozwoju regionalnego. Dzięki temu firmom będzie łatwiej uzyskać pożyczkę.

Formy wsparcia dla samorządów

BGK ma także w planach program finansowania zielonej transformacji skierowany do samorządów i spółek miejskich. Jego wprowadzenie zależy jednak od udostępnienia środków z Krajowego Planu Odbudowy.

W ramach KPO mamy być operatorem programu “Zielona transformacja miast”. Mówimy o bardzo korzystnie oprocentowanych pożyczkach, potencjalnie nawet poniżej 1 procenta. W tej chwili jest zaplanowane na ten cel 2,8 miliarda euro. Przy czym strona polska w ramach rewizji KPO zaproponowała Komisji Europejskiej znaczne zwiększenie tej kwoty – mówi Michał Kopeć.


Interesuje cię energetyka i ochrona klimatu? Zapisz się na 300Klimat, nasz cotygodniowy newsletter


Samorządy będą mogły z tych środków finansować projekty adaptacji do zmian klimatu, w tym zielonej i niebieskiej infrastruktury, zeroemisyjnego transportu oraz efektywności energetycznej budynków czy oświetlenia.

Uruchomione będą też inne instrumenty wsparcia ze środków krajowych i regionalnych programów operacyjnych. Część z nich będzie wdrażanych przez BGK, część przez inne podmioty. Większość rozwiązań będzie dostępna prawdopodobnie w 2024 r. – dodaje Michał Kopeć.

Niezależnie od tych planów, już dziś samorządy mogą do banku zgłaszać się ze swoimi ekologicznymi pomysłami. Jak tłumaczy dyrektor, tych projektów na razie jest stosunkowo niewiele, a samorządy czekają na uruchomienie instrumentów wsparcia tego typu inicjatyw.

Polecamy: