W cyklu wideo rozmów, które nasza redakcja nagrała podczas kongresu 3W, rozmawialiśmy z gośćmi wydarzenia o najważniejszych zagadnieniach dotyczących wody, wodoru i nowych technologii węglowych. W jednym z wywiadów gościliśmy Dominikę Wieczorek, ekspertkę z Biura Instrumentów i Programów Międzynarodowych w BGK.
W rozmowie z dziennikarką portalu 300Gospodarka, Dominika Wieczorek omówiła możliwości finansowania innowacyjnych przedsięwzięć w ramach Programu InvestEU.
Jak podkreśliła, BGK jest jedyną instytucją finansową z siedzibą w Polsce, która jest partnerem wykonawczym w Programie InvestEU. Bank udziela bezpośredniego finansowania przedsiębiorcom bez pośrednictwa innych instytucji finansowych.
– Wsparcie udzielamy w dwóch obszarach: badania, innowacje i cyfryzacja oraz zrównoważona infrastruktura – mówiła Wieczorek.
Przykładami takich przedsięwzięć mogą być inwestycje w badania i rozwój nowych technologii energetycznych wykorzystujących odnawialne źródła energii, w tym produkcję wodoru, infrastrukturę energetyczną, w tym stacje paliw alternatywnych, technologie przyjazne środowisku w sektorze wodnym czy technologie wychwytywania i składowania dwutlenku węgla.
– Wysokość wsparcia w postaci kredytu z gwarancją może wynieść do 50 proc. wartości inwestycji. W tej chwili mamy do dyspozycji 242 miliony euro gwarancji, co oznacza, że możemy sfinansować inwestycje o wartości ponad 480 milionów euro – mówiła Wieczorek.
Aplikacje o finansowanie w ramach Programu InvestEU można składać na stronie internetowej BGK.
– Zapraszamy do składania wniosków przedsiębiorców, którzy mają projekty obarczone dużym ryzykiem, które mają wysoki poziom innowacyjności, których stopa zwrotu jest dłuższa niż standardowa. Chodzi o projekty, które nie mogą znaleźć finansowania gdzie indziej – podsumowała.
Program InvestEU to szansa dla polskich firm na pozyskanie finansowania na innowacyjne przedsięwzięcia w zakresie wody, wodoru i nowych technologii węglowych. Program ten jest następcą Planu Inwestycyjnego dla Europy (tzw. Planu Junckera) i ma na celu uzupełnienie luki inwestycyjnej i poprawę poziomu inwestycji w państwach członkowskich UE.
Inwestycje w zrównoważoną infrastrukturę to inwestycje m.in. w zielony transport, ekologiczny tabor, terminale intermodalne, odnawialne źródła energii i efektywność energetyczną, a także w sieci szybkiego Internetu. Ze wsparcia w obszarze innowacji i cyfryzacji będą mogły skorzystać podmioty, które prowadzą działalność w różnych sektorach gospodarki – od energetyki po sektor zdrowia.
Zobacz więcej wywiadów z Kongresu 3W:
- Polska gospodarka wodorowa w 2030 roku. Jakie są perspektywy?
- Rozwój gospodarki wodorowej w Polsce? Są szanse, ale i wyzwania
- Edukacja i legislacja kluczem do rozwoju technologii wodorowej w Polsce
- Bank Gospodarstwa Krajowego wspiera rozwój technologii 3W
Polecamy również:
- Rynek wodoru to setki miliardów dolarów, a będzie trzykrotnie więcej. Jest nowy raport
- Drugie życie odpadów budowlanych. Nie wszystko nadaje się do recyklingu
- Młodzi interesują się 3W. Woda, wodór i węgiel wchodzą do szkół
- Woda, wodór i węgiel kluczem do innowacji technologicznych. Rozpoczął się III Kongres 3W